شهر کازان در سال‌های اخیر توانسته است در زمینه گردشگری پیشرفت زیادی داشته و علاوه بر میزبانی رویدادهای مهم ورزشی بین‌المللی، با توسعه زیر ساخت‌ها و مراکز رفاهی و اقامتی، تلاش کرده است تا به معرفی گسترده جاذبه های کازان بپردازد. در این بخش به معرفی برخی از مهم‌ترین جاذبه های کازان روسیه می‌پردازیم:

مهم‌ترین جاذبه های کازان روسیه

کرملین کازان

کرملین کازان

کرملین کازان بخش اصلی ارگ تاریخی تاتارستان است که در شهر کازان قرار گرفته و به دستور ایوان مخوف در خرابه‌های قلعه سابق کازان ساخته شده است. این بنا از سال ۲۰۰۰ به عنوان یکی از آثار ثبت شده در میراث جهانی یونسکو نیز شناخته شده است.

بسیاری از ویژگی‌های بنای کرملین کازان نشان دهنده نفوذ فرهنگ روسیه در آن دوران بوده و ساختمان دیواره‌ها و برج‌های نگهبانی نیز یادآور دیگر شهرهای مهم روسیه در آن دوران مانند (Pskov) و (Novgorod) است.

ورودی ارگ کرملین کازان از طریق برج ساعت سفید رنگ (the Spasskaya Tower) در انتهای خیابان بومن است و هزینه ورود به این بنای تاریخی همراه با تور ۳۰۰ روبل می‌شود و در صورتی که بخواهید خودتان به تنهایی به کشف آن بپردازید و از کرملین بازدید کنید، باید ۲۰ روبل بپردازید.

برج Suyumbike

برج Suyumbike
برج Suyumbike

براساس افسانه برج Suyumbike شاهزاده تاتار Suyumbike، نامزد ایوان مخوف شده بود ولی تنها در صورتی با ازدواج موافقت می‌کرد که او بتواند بلندترین برج کازان را در ۷ روز بسازد. ایوان مخوف هم همین کار را انجام داد اما Suyumbike به جای اینکه خودش و مردم تاتار را تسلیم حاکم روس کند، به بالای برج رفت و خودش را از برج پایین انداخت. به نظر می‌رسد مردم محلی این داستان را واقعی را نمی‌دانند اما داستان عاشقانه آن را تحسین می‌کنند و دوستش دارند. در حال حاضر نیز گردشگران و بازدیدکنندگان نمی‌توانند از پله‌های برج بالا بروند.

مسجد کول شریف Kul Sharif Mosque

مسجد کول شریف Kul Sharif Mosque
مسجد کول شریف Kul Sharif Mosque

از دیگر جاذبه های کازان روسیه مسجد کول شریف است این مسجد در حال حاضر به نام امام جماعت تاتار که در دفاع از کازان در برابر ارتش ایوان مخوف کشته شد، نام گرفته است و در سال ۲۰۰۵ پس از سال‌ها بازسازی و تکمیل شده است. این مسجد در محوطه کرملین قرار دارد و ورود به آن رایگان است اما بازدیدکنندگان باید ۳ روبل برای پوشش پلاستیکی کفششان بپردازند تا داخل مسجد تمیز بماند. البته گردشگرانی که از پله‌ها تا طبقه سوم برای مشاهده بالکن مسجد بالا می‌آیند دیگر لازم نیست کفش‌هایشان را در بیاورند. سالن طبقه همکف برای نماز و نیایش مردان باز است و بالکن طبقه دوم هم محل نماز و دعای خانم‌هاست.

البته تمام خانم‌ها باید در همه قسمت‌های مسجد موهای سرشان را بپوشانند. گردشگرانی که از ایوان مسجد آن را مشاهده می‌کنند، زیبایی مسجد را که به شیوه‌ای مدرن ساخته شده است، تحسین خواهند کرد. گنبد مسجد که به شکل گل نیلوفر (لوتوس) است و همینطور پنجره‌های متعدد مسجد، باعث شده است سالن نمازخانه فضایی روشن و دلباز داشته باشد.بعضی از نام‌های خداوند نیز در قسمت داخلی گنبد و روی شیشه پنجره‌ها نوشته شده است. علاوه بر این، در طبقه پایین مسجد یک موزه اسلامی قرار دارد که گردشگران به طور رایگان می‌توانند از آن نیز دیدن کنند. در این موزه بروشوری هم به زبان انگلیسی وجود دارد که اطلاعات داخل آن ممکن است برای گردشگران مفید باشد.

موزه آرمیتاژ در کازان

گردشگران زیادی در سفر به کازان از این موزه و آثار نگهداری شده در آن بازدید می‌کنند. این موزه وابسته به موزه آرمیتاژ سن‌پترزبورگ است.

موزه دولتی استان تاتار و جمهوری تاتارستان

موزه دولتی استان تاتار و جمهوری تاتارستان

این موزه یکی از پروژه‌های متعددی است که برای جشن سالگرد ۱۰۰۰ سالگی کازان تکمیل شده و در محل سابق مسجد سلطان تاتار که توسط ارتش ایوان نابود شده بود، ساخته شده است. بنای این ساختمان که در طول سال‌ها آسیب دیده بود، در سال ۲۰۰۵ بازسازی و تکمیل شد و حالا مسافرانی که در طول سفر به کازان می‌خواهند از این موزه بازدید کند ابتدا باید وارد طبقه همکف شوند (واقع در سمت چپ برج Suyumbike) و ۲۰ روبل برای خرید بلیط بپردازند. گروهی از خانم‌های مسن پرانرژی و فعال موزه را اداره می‌کنند و البته هیچ کدام از آن‌ها هم خیلی به زبان انگلیسی صحبت نمی‌کنند.

در بخش همکف موزه هدایایی قرار دارد که اشخاص مهم خارجی برای جشن ۱۰۰۰ سالگی به تاتارستان داده‌اند و همینطور تخت سلطنتی پادشاه تاتارستان در این سالن قرار داشته و کتیبه‌های قرآنی موجود در گنبد طلایی نیز در فرهنگ تاتارهای مسلمان نشان دهنده اهمیت بسیار زیاد قرآن و بالاتر قرار داشتن آن از تخت پادشاه است. گفته می‌شود محل دفت پادشاه نیز در همین منطقه و نزدیکی تخت وی قرار دارد. یک مسجد و بنای کوچک نیز در میدانگاه مجاور موزه واقع شده است که دیدن آن خالی از لطف نیست.

برای رسیدن به طبقه دوم موزه که شامل معرفی تاریخ تاتارستان می‌شود، باید از ساختمان خارج شوید و از پله‌های گوشه حیاط بالا بروید. البته چون هیچ صندوقی در طبقه دوم وجود ندارد، به همین دلیل بازدیدکنندگان ابتدا باید به طبقه همکف بروند و پس از آن از پله‌ها به سمت طبقه بالا حرکت کنند. راهنماهایی که آن جا حضور دارند از شما می‌خواهند به اتاق کوچکی که در گوشه آن قسمت وجود دارد نیز بروید و از مدال‌ها و هدایایی که به رئیس جمهور داده شده نیز دیدن کنید.

خیابان بومن Bauman Street

Bauman Street
Bauman Street

خیابان بومن پیاده راهی در قلب شهر کازان است که میان کرملین، میدان توکای (Tokai) و هتل تاتارستان قرار گرفته است. بوتیک‌ها، مغازه‌ها، فروشگاه‌های سوغاتی، کافه‌ها و ده‌ها مورد جالب و دیدنی دیگر باعث شده این خیابان محلی ایده آل برای گشت و گذار گردشگران و مسافران باشد و فرصتی در اختیار آن‌ها بگذارد که دیدنی‌های کازان را ببینند.

این خیابان از کرملین شروع می‌شود و به میدان توکای که میدان مرکزی شهر است، می‌رسد. خیابان بومن با آجرهای رنگی فرش شده و نیمکت‌هایی هم در آن وجود دارد و دو ردیف فانوس نیز در آن تعبیه شده است.

موزه سبک زندگی شوروی

Museum of Soviet Life
Museum of Soviet Life

یکی از جاذبه های کازان و موزه‌ای جالب برای بازدید است. نگهبان موزه، روستم (Rustem)، مردی خوش برخورد با رفتاری دوستانه است و علاوه بر این، اطلاعات خوبی هم در مورد هر چیزی که به فرهنگ شوروی مربوط می‌شود، دارد. زمانی که وارد این موزه می‌شوید، انگار با ماشین زمان به دوره اتحاد جماهیر شوروی برگشته‌اید. این محل جذاب‌تر و سرگرم کننده‌تر از آن است که به آن فقط به چشم یک موزه به آن نگاه کنیم و بنابراین حتما ارزش دیدن را دارد.

معبد ادیان

Temple of Religions
Temple of Religions

از جاذبه های کازان که بسیار دیدنی است و در حومه کازان قرار دارد معبد ادیان است و برای اینکه به آن برسید، باید سوار اتوبوس‌های خط شماره ۲ شوید. ساختمان این مکان با ۱۶ ستونی که برای ادیان مختلف دارد، بسیار جالب و دیدنی است البته این مجتمع در سال ۲۰۱۷ دچار آتش سوزی شده و آسیب دیده است و در حال بازسازی و ساخت است اما همچنان می‌توانید وارد آن شوید.

خرید آنلاین بلیط هواپیما به کازان
خرید آنلاین بلیط قطار
خرید آنلاین بلیط اتوبوس
رزرو آنلاین هتل در کازان