در همه جای دنیا دو نوع تعطیلی وجود دارد؛ تعطیلی های رسمی (تقویمی) و تعطیلی های پایان هفته. اما در ایران پدیده‌ای وجود دارد که به‌نظر می‌رسد در دنیا کم‌نظیر است: «بین‌التعطیلی».

بررسی تعطیلی ها در ایران

این بین‌التعطیلی‌ها آنچنان نابسامان و غیرمنتظره است که جدال‌های دائمی را راجع به زیاد بودن یا غیراصولی بودن تعطیلات در ایران به‌وجود آورده است.

زمانی این جدال‌ها جدی‌تر می‌شود که برخلاف آنچه انتظار می‌رود این بین‌التعطیلی‌های غیرمنتظره و فی‌البداهه نه‌تنها باعث بالا رفتن راندمان کار و خرسندی کارکنان نشده زیرا فرصت کافی برای برنامه‌ریزی سفر یا برنامه‌هایی که این اوقات فراغت را پر کند، نداشته‌اند؛ بلکه صدای گلایه آنها را نیز در‌آورده است.

یک کارشناس می‌گوید: «تعطیلی وقتی به کار آدم می‌آید که آدم از قبل بدونه و بتونه ازش به‌خوبی استفاده کنه. حتی اگه آدم بخواد تو خونه بمونه و استراحت کنه هم، وقتی بی‌مقدمه این اتفاق می‌افته، اعصابش خورد میشه».

این بین‌التعطیلی‌های فی‌البداهه که اصولا بین تعطیلی‌های مذهبی (تعطیلی‌هایی که با ماه‌های قمری سنجیده می‌شود) و جمعه‌ها قرار می‌گیرد، علاوه بر اینکه فرصت برنامه‌ریزی برای استفاده بهینه از آن را از شهروندان می‌گیرد، زیان‌های زیادی هم به اقتصاد ملی وارد می‌کند.

دست‌کم اینکه تعطیلات اعلام‌نشده باعث برهم خوردن نظام عرضه و تقاضای کالا و خدمات می‌شود و به گفته کارشناسان، اکتفا کردن به اینکه بانک‌ها تعطیل نخواهد بود، دلیلی برای نادیده گرفتن خسارت‌های وارده به فرآیند عرضه و تقاضای کالا و خدمات نخواهد بود.

مجموع تعطیلات رسمی و جمعه‌ها در ایران ۷۸ روز است و این میزان تعطیلات به نسبت سایر کشورهای جهان که غالبا آخر هفته‌ها دو روز (غالبا شنبه و یکشنبه) تعطیل هستند، بسیار کمتر تلقی می‌شود و همین عامل فرصت‌های سفر را بیشتر از مردم می‌گیرد.

مرخصی استحقاقی، فرصتی برای سفر

اما بسیاری از کارشناسان معتقدند کم یا زیاد بودن تعطیلات موضوع مهمی تلقی نمی‌شود و مردم با استفاده از مرخصی‌های اسحقاقی یک‌ماهه خود در طول سال می‌توانند فرصت سفر را برای خودشان به‌وجود بیاورند.

اگر چه طبق قانون کار در ایران سالانه هر کس ۳۰ روز مرخصی دارد که این تعداد مرخصی با دیگر کشورهای جهان مشابهت دارد اما تفاوت ایران با بسیاری از کشورهای پیشرفته در این است که در این کشورها افراد تمام این مرخصی‌ها را می‌توانند نگه دارند و به صورت یک جا برای سفر رفتن استفاده کنند ولی مرخصی طولانی‌مدت مثلا یک‌ماهه در ایران اصولا به کسی داده نمی‌شود.

قانون کار بسیاری از کشورها نشان می‌دهد تعداد مرخصی‌های استحقاقی در کشورهای جهان بین ۲۰ تا ۳۰ روز است و کارمندان و کارگران می‌توانند از این مرخصی‌ها به صورت دوره‌ای یا یکجا استفاده کنند. بنابراین این مرخصی‌ها یک فرصت سفر برای بسیاری از افراد در سراسر جهان محسوب می‌شود.

آنجلا موری یک جهانگرد ایتالیایی در همین رابطه می‌گوید: «من یک ماه مرخصی داشتم و یکی از همکاران را به عنوان جایگزین خود گذاشتم.» موری می‌گوید: «این جایگزینی توافقی است و زمانی که او هم بخواهد از مرخصی طولانی‌مدتش استفاده کند من به جای او کارهایش را انجام می‌دهم و به این ترتیب کاری هم عقب نمی‌ماند.»

تعطیلات فصلی، راهی موقتی برای سفر

سفر

اما از آنجایی که مهم‌ترین فصل سفر در ایران تعطیلات عید و تابستان است، کارشناسان معتقدند افراد می‌توانند از مرخصی‌های استحقاقی خود برای سفرهای ۷-۸ روزه استفاده کنند. این در حالیست که برخی کارشناسان پیشنهاد می‌دهند تعطیلات را در شهرهای مختلف به صورت فصلی درآورند و به این روش فرصت سفر را برای همه شهرها به‌وجود آورند.

یک استاد دانشگاه می‌گوید: اگر عزمی ملی برای ساماندهی تعطیلات وجود داشت، ما می‌توانستیم شهرهای سردسیر را در زمستان و شهرهای گرمسیر را در تابستان تعطیل کنیم که این کار، هم منجر به رونق گردشگری همه مناطق کشور شود و هم فرصت سفر را برای شهروندان شهرهای مختلف به صورت منطقی و منطبق با شرایط آنها به‌وجود بیاورد.

اگر چه ایران از نظر تعداد زیاد تعطیلات رسمی در جهان رکورددار است و از سویی از نظر تعداد کم تعطیلات کاری بعد از یمن پایین‌ترین رتبه را داراست اما فارغ از کم و زیاد بودن تعطیلات در ایران، موضوع مهم این است که به زعم بسیاری از کارشناسان اوقات فراغت کشور، عدم برنامه‌ریزی برای این تعطیلات باعث می‌شود این تعطیلات نه به بازدهی و بهره‌وری بالاتر نیروی انسانی بینجامد و نه فرصت مغتنمی برای سفر کردن به‌وجود ‌آورد.

پراکندگی تعطیلات رسمی ایران در ماه های شمسی و قمری

تعداد تعطیلات ماه شمسی تعداد تعطیلات ماه قمری
۶ فروردین ۲ محرم
۰ اردیبهشت ۳ صفر
۲ خرداد ۱ ربیعالاول
۰ تیر ۰ ربیعالثانی
۰ مرداد ۱ جمادیالاول
۰ شهریور ۰ جمادیالثانی
۰ مهر ۲ رجب
۰ آبان ۱ شعبان
۰ آذر ۱ رمضان
۰ دی ۳ شوال
۱ بهمن ۰ ذیالقعده
۱ اسفند ۲ ذیالحجه
۱۰ جمع ۱۶ جمع

 

مقایسه تعطیلات ایران با برخی از کشورهای دنیا

جمع تعطیلات سالانه

تعطیلات رسمی

تعطیلات پایان هفته

نام کشور

۱۱۵ روز

۱۱ روز

۲ روز در هفته

مالزی

۱۱۳ روز

۹ روز

۲ روز در هفته

انگلستان

۱۱۵ روز

۱۱روز

۲ روز در هفته

آمریکا

۱۱۳ روز

۹ روز

۲ روز در هفته

آلمان

۱۱۶ روز

۱۲ روز

۲ روز در هفته

آفریقای جنوبی

۱۱۷ روز

۱۳ روز

۲ روز در هفته

سوئد

۱۱۹ روز

۱۵ روز

۲ روز در هفته

ژاپن

۷۸ روز

۲۶ روز

۱ روز در هفته

ایران

 

خرید آنلاین بلیط هواپیما
خرید آنلاین بلیط قطار
خرید آنلاین بلیط اتوبوس
رزرو آنلاین هتل