تعطیلات، زمانی برای فراغت است و باید در این زمان مردم، نیرویی مضاعف و علاقه‌ای بیشتر برای کار و زندگی پیدا کنند. این جمله اگرچه بسیار ساده تلقی می‌شود اما به همین سادگی‌ها تحقق‌پذیر نیست و برای محقق شدن آن باید سازمان، نهاد یا متولی وجود داشته باشد که بتواند متناسب با نیازهای طبقات مختلف اجتماعی و شرایط متفاوت مردم به ساماندهی این اوقات فراغت بپردازد و امکانات سفر استاندارد را به عنوان یکی از مهم‌ترین راه‌های پر کردن اوقات فراغت برای جامعه فراهم کند.

سفر استاندارد

اسماعیل قادری
اسماعیل قادری

با توجه به اینکه تعطیلات در ایران کاملا پراکنده است و تنها تعطیلات طولانی‌مدتی که می‌توان برای سفر از آنها استفاده کرد، تعطیلات عید و تابستان است، نهاد متولی امر اوقات فراغت در جامعه باید برای این تعطیلات پراکنده برنامه‌ریزی دقیقی انجام دهد و امکانات لازم را برای سفرهای کوتاه‌مدت و بلندمدت مهیا کند.

برای مثال برای تعطیلات پایان هفته ما که یک روز است و گاهی با یک تعطیلی دیگر تلفیق می‌شود و تبدیل به دو یا سه روز می‌شود، نهادی باید باشد تا با برنامه‌ریزی و فراهم آوردن امکانات موردنیاز در شهرهای کوچک‌تر و روستاهای اطراف کلان‌شهرها، یک فرصت سفر مناسب برای شهروندان به‌وجود بیاورد.

این برنامه‌ریزی برای تعطیلات بلندمدت مانند عید و تابستان هم که اوج سفر در ایران است به مراتب مهم‌تر است و تاثیر عملکرد یک نهاد مسئول در این مرحله کاملا مشهود خواهد بود. درواقع مساله مهم در روزهای تعطیل این است که سازمانی شرایطی را به‌وجود بیاورد که مردم بتوانند در روزهای تعطیل، اوقات خود را بیرون از منزل بگذرانند و از این گذران اوقات هم لذت ببرند.

البته در این بین باید به عادت ناپسند برنامه‌ریزی نکردن برای سفر در بین مردم هم اشاره کرد. شاید بتوان ادعا کرد ۸۰ درصد مردم ایران اهل برنامه‌ریزی کردن برای سفر نیستند و مثلا ساعت ۱۲ شب به هم تلفن می‌زنند با هم قرار می‌گذارند و صبح روز بعد راهی سفر می‌شوند.

درواقع نه می‌دانند فاصله‌شان تا مقصد چقدر است، نه می‌دانند وضعیت آب‌وهوا و جاده چگونه است و نه می‌دانند قرار است در این سفر چه برنامه‌هایی داشته باشند. درواقع به‌نظر می‌رسد علت تعداد زیادی از تصادفات و سانحه‌های جاده‌ای که در اوج فصل سفر یعنی اول بهار و تابستان پیش می‌آید همین عدم برنامه‌ریزی برای سفر باشد.

البته حتی در این زمینه هم باید دوباره به یک نهاد متولی نظام‌مند باز گردیم و تاکید کنیم که باید به مردم آموزش داده شود تا سفر استاندارد و با برنامه‌ریزی داشته باشند و این آموزش فقط در سایه یک سازمان یا نهاد مسئول محقق می‌شود.

درنهایت باید به این نکته تاکید کرد که مساله اوقات فراغت و سفر مردم ربطی به تعداد تعطیلات آنها ندارد. نه می‌توان گفت پراکندگی تعطیلات را باید کاهش داد چراکه تعطیلات ایران همگی مناسبتی هستند و نمی‌توان در آنها دست برد و نه می‌توان گفت باید به تعداد تعطیلات ایران افزود، چون در حال حاضر هم ما با بحران بازدهی ساعات کاری مواجه هستیم، نه می‌توان مدعی بود تعطیلات ایران کم است و نه می‌توان گفت تعطیلات زیاد است.

درواقع گره مشکل اوقات فراغت و سفر استاندارد در ایران مربوط به عدم برنامه‌ ریزی است؛ برنامه‌ ریزی که در مرحله اول باید از سوی یک سازمان متولی نظام‌مند برای تعطیلات و اوقات فراغت مردم صورت بگیرد و در مرحله بعد به خود مردم هم آموزش داده شود تا بتوانند با برنامه‌ریزی، سفرهای خود را استاندارد کنند و از فرصت‌های کم و زیادی که برای سفر کردن برایشان پیش می‌آید نهایت استفاده را بکنند.

خرید آنلاین بلیط هواپیما
خرید آنلاین بلیط قطار
خرید آنلاین بلیط اتوبوس
رزرو آنلاین هتل