جشن‌های کریسمس در همه جای جهان آغاز شده و ارامنه ایران هم کم‌کم به استقبال این جشن‌ها می‌روند اما کریسمس ارمنی‌های ایران کمی ‌دیرتر از جاهای دیگر آغاز می‌شود. بنابراین کمی باید دست نگه ‌داشت و کریسمس را دیرتر و در زمان خودش به آنها تبریک گفت.
کریسمسِ ارمنی‌ها روز ۶ ژانویه است نه ۲۵ دسامبر.

بیشتر مسیحیان دنیا از جمله کاتولیک‌ها، پروتستان‌ها و بخش بزرگی از ارتدکس‌ها معتقدند تاریخ تولد حضرت میسح ۲۵ دسامبر است. کلیسای ارمنی که کلیسای مستقلی است و به هیچ‌یک از فرقه‌های بالا تعلق ندارد مانند تعدادی دیگر از فرقه‌های مسیحی، معتقد است تاریخ تولد مسیح ۶ ژانویه است. بنابراین ارمنی‌ها به جای اینکه کریسمس را ۵ روز پیش از سال نو جشن بگیرند، ۵ روز بعد از آن آغاز می‌کنند.

رسوم کریسمس

کریسمس با بابانوئل، خوردن بوقلمون در شب کریسمس، تزئین درخت کاج و هدایایی که پای درخت گذاشته می‌شود و رسومات دیگر آغاز می‌‌شود. این رسومات در همه جای جهان یکسان نیست. مثلا در ایران ارامنه به جای بوقلمون غالبا برنج و کوکوسبزی و ماهی می‌خورند، غذایی شبیه شام شب عید ما.

در لهستان، درخت کریسمس با مجسمه‌های کوچک فرشته، طاووس و پرندگان دیگر و تعداد بسیار زیادی ستاره، پوشیده می‌شود. در سوئد، درخت را با تزئینات چوبی که با رنگ‌های درخشان رنگ‌آمیزی شده‌اند و فیگورهای کودک و حیوانات از جنس پوشال و کاه تزئین می‌کنند. دانمارکی‌ها از پرچم‌های کوچک دانمارک و آویزهایی به شکل زنگوله، ستاره، قلب و دانه برف استفاده می‌کنند. مسیحیان ژاپنی تزئین درخت با بادبزن‌ها و فانوس‌های کوچک را بیشتر دوست دارند.

تزئین درخت در اوکراین هم ماجرای جالبی دارد. آنها حتما در تزئین درخت خود از عنکبوت و تار عنکبوت استفاده می‌کنند و آن ‌را خوش‌یمن می‌دانند چون بنا بر یک افسانه قدیمی، زنی فقیر که هیچ وسیله‌ای برای تزئین درخت و شاد کردن فرزندان خود نداشت با غصه به خواب می‌رود و هنگام طلوع خورشید متوجه می‌شود درخت کریسمس خانه‌اش با تار عنکبوت پوشیده شده است و این تارها با دمیدن خورشید به رشته‌های نقره تبدیل شده‌اند.

اوایل قرن بیستم، آمریکایی‌ها درخت‌های کریسمس را بیشتر با لوازم تزئینی دست‌ساز خودشان تزئین می‌کردند اما بخش‌های آلمانی/ آمریکایی همچنان به استفاده از سیب، بلوط، گردو و شیرینی‌های کوچک بادامی ادامه می‌دادند. سنت درخت کریسمس، متعلق به آلمان قرن شانزدهم میلادی و زمانی است که مسیحیان، درختان تزئین‌شده را به خانه‌های خود آوردند. در آن زمان عده‌ای هرم‌هایی از چوب می‌ساختند و آن را با شاخه‌های درختان همیشه‌سبز و شمع تزئین می‌کردند.

به‌تدریج رسم استفاده از درخت کریسمس در بخش‌های دیگر اروپا نیز طرفدارانی پیدا کرد. در سال ۱۸۴۱ در انگلستان، پرنس آلبرت، شوهر ملکه ویکتوریا با آوردن درخت کریسمس به کاخ ویندسور و تزئین آن با شمع، شیرینی، میوه و انواع آب‌نبات، استفاده از درخت را به چیزی مد روز مبدل کرد.جشن‌های کریسمس بدون بابانوئل امکان ندارد.

بابانوئل اشاره به نام یکی از کشیشان مسیحی به نام سن نیکولاس دارد که در قرن چهارم میلادی زندگی می‌کرد و از اهالی بیزانس و منطقه آناتولی در ترکیه فعلی بود. مسیحیان اروپایی، آمریکایی، برخی مسیحیان ارمنی و قسمتی از مسیحیان فارسی‌زبان در شب کریسمس، خود و کودکانشان را برای آمدن بابانوئل آماده می‌کنند.

ماراتن تعطیلات

سفر بالن

بزرگ‌ترین تعطیلات بیشتر مردم جهان تعطیلات کریسمس است و بیشترین تعداد سفر در جهان در این زمان اتفاق می‌افتد. در این زمان قیمت تورها و هزینه‌ سفر به بالاترین حد می‌رسد چون متقاضیان سفر در این موقع از سال بیش از سایر اوقات سال هستند. آنها که برنامه سفر به جاهای خوش آب‌وهوا دارند، یک هفته بین کریسمس و سال نو را مرخصی می‌گیرند و باقی مردم بین روزهای تعطیل آخر هفته و سال نو را پل می‌زنند. صبح‌ها در حراجی‌ها می‌چرخند و شب‌ها می‌نشینند پای تلویزیون و با فیلم‌های صد بار دیده، چرت می‌زنند. جنب‌وجوش کریسمس شبیه جنبه و جوش مردم ما در هفته پایانی سال است. همه در حال خرید و این ‌‌طرف آن ‌طرف دویدن و برنامه‌ریزی هستند.

تمهیداتی برای توریسم کریسمس

در این زمان از سال مناطق گردشگرپذیر بیش از هر زمان دیگری برای ورود گردشگر انتظار می‌کشند و برای جذب گردشگر بیشتر از مدت‌ها قبل برنامه‌ریزی می‌کنند. کشورها تمهیدات بسیاری به‌کار می‌بندند. کشورها براساس انتظارات خود برنامه‌ریزی می‌کنند و تعداد مسافران سفرهای کریسمس را پیش‌بینی می‌کنند تا بتوانند خدمات لازم به آنها ارائه دهند.

فرانسه چند سالی است که تصمیم گرفته برای تعطیلات کریسمس از ورود گدا به پاریس جلوگیری کند. برای تعطیلات سال نو میلادی مقامات شهر پاریس برنامه‌های زیادی برای کاهش آمار جرم و جنایت در زمان خرید کریسمس می‌کنند و در اولین قدم گدایان حق آفتابی شدن در مناطق توریستی پایتخت فرانسه را ندارند تا از این راه توریست‌ها بدون نگرانی از خالی ‌شدن جیب‌هایشان بتوانند هم از نقاط دیدنی پاریس بازدید کنند و هم اینکه کیف‌هایشان را پر از سوغاتی‌های فرانسوی کنند.

علت این تصمیم‌گیری ممانعت از ورود بچه‌هایی با اصلیت اروپای شرقی است که در مناطق توریستی حاضر می‌شوند و روی اعصاب توریست‌ها می‌روند. این وسط توریست‌های انگلیسی بیشتر از سایرین هدف این گداها قرار می‌گیرند و به محض لو رفتن ملیتشان مجبورند سر کیسه را شل کنند و به گداها پول دهند.

خرید آنلاین بلیط هواپیما
خرید آنلاین بلیط قطار
خرید آنلاین بلیط اتوبوس
رزرو آنلاین هتل