شهر مسکو یکی از زیباترین شهرهای قاره اروپا محسوب می‌شود که می‌تواند سفر به مسکو برای ایرانیان گزینه‌ای مناسب برای سفر محسوب شود و سفر به مسکو می‌تواند سفری فراموش نشدنی را برای شما رقم بزند. شهر مسکو و دیدنی‌های آن را می‌توان یکی از جذاب‌ترین مراکزی محسوب کرد که برای سفر در اختیار گردشگران قرار داشته و بدون تردید سفر به مسکو می‌تواند خاطره‌ای فراموش نشدنی برای شما رقم زند. شهر تاریخی مسکو با پیشینه‌ای به قدمت ۹ سده امروزه  یک شهر بین‌المللی محسوب می‌شود که نقش مهمی در تاریخ سرزمین روسیه و البته قاره اروپا ایفا کرده است. مسکو از دوران حکومت اتحاد جماهیر شوروی تا به امروز به عنوان قلب سیاسی و اقتصادی روسیه در سطح جهانی شناخته شده و نام آن در تاریخ جهان به ویژه طی سده‌های اخیر همواره مطرح بوده است. در سفر به مسکو شما می‌توانید مجموعه کاخ و ابنیه کرملین را که به عنوان سمبل این شهر و کشور روسیه در سراسر جهان شناخته می‌شود در کنار صدها جاذبه طبیعی و تاریخی دیگر مشاهده کنید. در این یادداشت راهنمای کامل سفر به مسکو ، پایتخت زیبای پهناورترین کشور دنیا ارائه می‌شود. با استفاده از مطالب ارائه شده در این یادداشت می‌توانید با اطلاعات کامل به مسکو سفر کنید.

آشنایی کلی با شهر مسکو

سفر به مسکو کرملین

تاریخچه شهر مسکو

شهر مسکو در تاریخ قاره اروپا و به ویژه سده‌های اخیر نقش مهمی ایفا می‌کند. بر اساس مستندات تاریخی، قدیمی‌ترین سندی که در آن به نام شهر مسکو اشاره شده است، به سال ۱۱۴۷ میلادی تعلق دارد که از این شهر به عنوان محل ملاقات یوری دولگوروکی و سویاتوسلاو اولگوویچ یاد شده است. البته باید در نظر داشت در این زمان مسکو پایتخت روسیه نبوده و یک شهر کوچک و کم اهمیت محسوب می‌شده است. در سال ۱۱۵۶ میلادی مسکو برای نخستین بار با حصاری چوبی احاطه شده و خندقی به دور آن کنده شد و در ادامه رشد مسکو تا قرن سیزدهم میلادی ادامه داشته و در این زمان با حمله سپاهیان مغول تخریب شده و به طور کامل سوزانده شد. علی‌رغم تخریب و کشتار سهمگین مغولان در این شهر، مسکو توانست مجددا  قد علم کرده و رفته‌رفته رشد و گسترش پیدا کند تا اینکه در سال ۱۷۲۸ میلادی برای نخستین بار برای مدت کوتاهی به عنوان پایتخت روسیه انتخاب شد و تا سال ۱۷۳۲ میلادی این عنوان را در اختیار داشت. در ادامه و همزمان با وقوع انقلاب سرخ در روسیه و تغییر نام این کشور به شوروی، شهر مسکو به عنوان پایتخت حکومت جدید کمونیسیتی این کشور انتخاب شد. این شهر پس از فرو ریختن سیستم حکومت کمونیستی، همچنان اهمیت خود را حفظ کرده و پایتخت جمهوری فدرال روسیه باقی ماند.

موقعیت جغرافیایی شهر مسکو روسیه

موقعیت جغرافیایی شهر مسکو روسیه

شهر مسکو در غرب کشور روسیه واقع شده و از نظر جغرافیایی منطقه‌ای پر آب محسوب می‌شود. مسکو در حوزه آبگیر رودهای ولگا، اوکا، کلیازما و رود مسکو قرار دارد. در سفر به مسکو به خاطر داشته باشید که این شهر یکی از وسیع‌ترین شهرهای جهان محسوب شده و مساحتی بالغ بر ۴۶ هزار کیلومتر مربع را در بر می‌گیرد. برای توضیح مساحت این شهر کافی است که اعلام کنیم مساحت مسکو به تنهایی از کل مساحت کشورهایی مانند دانمارک، سوئیس یا بلژیک بیشتر است. بافت شهری در دو سمت رودخانه مسکوا شکل گرفته و امروزه نیز این رودخانه در قسمت شرق کاخ کرملین عبور کرده و به نوعی شهر را به دو بخش اصلی تقسیم می‌کند زیرا بیشتر قسمت‌های مهم شهر در بخش بالایی رودخانه واقع شده‌اند.

بهترین زمان سفر به مسکو

سفر به مسکو 1

سفر به مسکو در هر زمان از سال دارای جاذبه‌های خاص خود بوده و می‌تواند همواره وسوسه‌آمیز باشد. البته باید در نظر داشت که شهر مسکو دارای زمستان‌هایی بسیار سرد و تابستان‌هایی گرم است. به همین دلیل بهترین زمان توصیه شده برای سفر به مسکو در ماه‌های بهار و ابتدای پاییز است. البته اگر شما جز افراد دوستدار سرما بوده و علاقه دارید تا تجربه سرما و برف‌های مناطق سردسیر را نیز داشته باشید؛ سفر به مسکو در زمستان می‌تواند رویایی سپید و فراموش نشدنی را در آلبوم خاطرتاتتان ثبت کنید.

آب و هوا شهر مسکو روسیه

مسکو

در هنگام سفر به مسکو باید در نظر داشته باشید که مقصد شما شهری سردسیر و در فصل زمستان پر از برف است. به طور کلی مسکو دارای آب و هوای قاره‌ای مرطوب به همراه زمستان‌های سرد و طولانی است. دمای هوا در بخش‌های داخلی شهر به نسبت گرم‌تر از مناطق حومه بوده و در روزهای زمستانی شاهد متوسط دمای منفی ۲۵ درجه در مرکز شهر و منفی ۳۰ درجه در حومه آن هستیم.  تابستان‌های این شهر نیز نسبتا گرم بوده و دمای هوا در برخی از روزهای این فصل در مسکو بالا می‌رود و عموما روزهای تابستانی مسکو متوسط دمایی بین ۲۰ تا ۳۰ درجه سانتیگراد را تجربه می‌کند. سردترین روزهای سال در مسکو در روزهای منتهی به آغاز سال نو میلادی و ماه ژانویه گزارش شده که دمای هوا تا منفی ۴۲ درجه کاهش پیدا کرده و گرم‌ترین روزهای سال نیز در ماه جولای ثبت شده که دمای هوا تا ۳۸ درجه سانتیگراد بالا می‌رود.

طریقه رسیدن به شهر مسکو

مسکو

پس از اخذ ویزای روسیه شما باید با یکی از روش‌های زمینی یا هوایی خود را به این کشور و مقصد احتمالی مسکو برسانید. برای سفر به مسکو گزینه‌های زیر در دسترس شما است.

سفر به مسکو با هواپیما

فرودگاه بین‌المللی شرمیتف Sheremetyevo International Airport
فرودگاه بین‌المللی شرمیتف Sheremetyevo International Airport

فرودگاه بین‌المللی شرمیتف (Sheremetyevo International Airport): بیشتر گردشگران در هنگام سفر به مسکو از مسیر هوایی استفاده می‌کنند. شهر مسکو دارای ۴ فرودگاه است که می‌توان برای ورود به شهر از هر یک از این فرودگاه‌ها استفاده کرد  در این میان بسیاری پروازهای بین‌المللی از فرودگاه اصلی شهر به نام فرودگاه شرمیتف انجام می‌گیرد، این فرودگاه در ۳۲ کیلومتری شمال غربی مرکز شهر واقع شده است و برای کسب اطلاعات مربوط به این فرودگاه می‌توانید علاوه بر مراجعه به وبسایت آن؛ با شماره ۷۴۹۵۲۳۲۶۵۶۵+ تماس بگیرید. در این فرودگاه تمامی خدمات رفاهی و ترانزیتی در سطح ایده‌آل وجود داشته و شما می‌توانید براساس آدرس مقصد خود از یکی از اتوبوس‌ها یا تاکسی‌های پرشمار موجود در این فرودگاه را برای رسیدن به شهر انتخاب کنید.

در این فرودگاه شش ترمینال وجود دارد که عبارتند از: ترمینال A مخصوص پروازهای تجاری، ترمینال B ، ترمینال‌های C ,D ,E و F که ترمینال‌های D ,E و F در بخش جنوبی فرودگاه قرار داشته و از طریق مسیرهای پیاده‌روی به یکدیگر متصل هستند. برای رسیدن به سایر ترمینال‌ها از این بخش باید از اتوبوس‌های ویژه حمل‌و‌نقل داخل فرودگاهی یا shuttle bus استفاده کنید. گفتنی است که فرودگاه شرمیتف به طور سالانه میزبان ۳۳ میلیون مسافر است. در این فرودگاه مسافران به تعداد زیادی باجه خودپرداز بانکی با خدمات بین‌المللی، مراکز تبدیل ارز، داروخانه، فروشگاه‌های مختلف و کافه‌ها و رستوران‌های متنوع دسترسی داشته و خدمات اینترنت وای‌فای رایگان نیز ارائه می‌شود.

البته قیمت خدمات ارائه شده در این فرودگاه به ویژه در کافه‌ها و رستوران‌ها بسیار گران‌تر از مراکز مشابه در سطح شهر مسکو است. در طبقه پنجم ترمینال AeroExpress نیز یک هتل وجود دارد که در صورت لزوم در سفر به مسکو می‌توانید از ان استفاده کنید. برای اقامت در این هتل به ویزا نیازی نبوده و به همین دلیل هتل Hotel Novotel Moscow Sheremetyevo Airport گزینه‌ای ایده‌آل برای مسافران ترانزیت محسوب می‌شود.

سفر از فرودگاه شرمیتف به شهر مسکو

قطار: تنها گزینه ریلی بین فرودگاه و شهر مسکو، Aeroexpress نام داشته از طریق آن می‌توانید به ترمینال Belorussky Railway Terminal در شمال غربی مرکز شهر دسترسی داشته باشید. قطارهای این خط هر ۳۰ تا ۶۰ دقیقه از ساعت ۵ صبح تا ۱۲ و نیم نیمه شب به امر انتقال مسافر اشتغال داشته و قیمت بلیط یکسره آن ۴۷۰ روبل در باجه‌های فرودگاه بوده و در صورت خرید اینترنتی بلیط باید ۴۲۰ روبل پرداخت کنید. طول این سفر ۳۵ دقیقه بوده و در صورتی که قصد داشته باشید از Belorussky Railway Terminal با مترو به مرکز شهر بروید نیز ۲۰ دقیقه دیگر در راه خواهید بود.

اتوبوس: خط ۸۵۱ اتوبوسرانی مسکو دیگر گزینه قابل استفاده جهت رسیدن به شهر از فرودگاه محسوب می‌شود که ۹۰ دقیقه به طول انجامیده و ۵۰ روبل هزینه دارد. خط اتوبوسرانی ۹۴۹ نیز با قیمت ۷۵ روبل می‌تواند مسافران را به ایستگاه متروی Rechnoy Vokzal انتقال دهد. بیشتر رانندگان اتوبوس تسلطی به زبان انگلیسی نداشته و در سفر به مسکو چندان روی کمک آن‌ها حساب نکنید. خطوط اتوبوسرانی شماره ۸۱۷ و ۹۴۸ نیز دیگر گزینه‌هایی است که از طریق آن‌ها می‌توانید به ایستگاه متروی Planernaya برسید. اتوبوس‌های فرودگاه از ساعت ۵ و نیم صبح تا ۱۲ و ۴۵ دقیقه نیمه شب به ارائه سرویس می‌پردازند.

در ساعات نیمه شب و زمانی که خدمات سایر اتوبوس‌ها متوقف می‌شوند تنها گزینه موجود، اتوبوس شبانه موسوم به Night Bus H1  است که هر ۳۰ دقیقه یکبار مسافران را از فرودگاه به ایستگاه متروی Leninskiy Prospect انتقال می‌دهند.

تاکسی: تاکسی‌های فرودگاهی دیگر گزینه پیش‌روی شما در سفر به مسکو محسوب می‌شود که قیمت آن بر اساس مقصد مورد نظر شما متغیر بوده و ۱۰۰ روبل عوارض بزرگراه نیز به ان افزوده می‌شود.

فرودگاه بین المللی دوموددوف (Domodedovo International Airport): ممکن است در سفر به مسکو هواپیمای شما در فرودگاه دوموددوف که در ۴۵ کیلومتری جنوب شرقی مسکو واقع شده است فرود آید. خدمات این فرودگاه نیز مشابه فرودگاه شرمیتف بوده و برای دسترسی به شهر مسکو از این محل می‌تواند از طریق وسایل نقیله مختلفی انجام شود:

فرودگاه بین المللی دوموددوف Domodedovo International Airport
فرودگاه بین المللی دوموددوف Domodedovo International Airport

قطار Aeroexpress : این قطار از فرودگاه به سمت ایستگاه Paveletsky در جنوب شرقی مرکز شهر  و از ساعت ۶ صبح تا ۱۲و ۳۰ دقیقه نیمه شب در تردد بوده و طول این مسیر که بلیط آن ۴۷۰ روبل در صورت خرید در فرودگاه و ۴۲۰ روبل در صورت خرید آنلاین است، ۵۰ دقیقه خواهد بود. از ایستگاه Paveletsky تا مرکز شهر نیز تنها ۲۰ دقیقه از طریق مترو فاصله وجود دارد.

قطارهای Commuter trains : این قطار نیز از فرودگاه به سمت ایستگاه Paveletsky حرکت کرده و به نسبت قطار Aeroexpress ارزان‌تر است. این سفر ۷۵ دقیقه به طول انجامیده و بهای بلیط آن ۱۲۰ روبل است.

اتوبوس: اتوبوس‌های این  فرودگاه مسافران را به ایستگاه متروی Domodedovskaya منتقل می‌کنند که این سفر ۳۰ دقیقه به طول انجامیده و ۱۲۰ روبل هزینه دارد.

تاکسی: تاکسی‌های این فرودگاه مسافران را با مبلغ ۱۶۵۰ روبل به مرکز شهر منتقل می‌کنند. سایر مسیرها بر اساس مسافت محاسبه می‌شود.

فرودگاه بین المللی ونوکوف (Vnukovo International Airport): این فرودگاه در ۳۰ کیلومتری جنوب غربی از مرکز شهر مسکو قرار داشته و سالانه ۱۲ میلیون مسافر از طریق ان جا به جا می شوند. از این فرودگاه نیز از طریق قطار Aeroexpress ، اتوبوس های خط ۶۱۱ و ۹۱۱ و تاکسی به شهر امکان‌پذیر است.

فرودگاه بین المللی ونوکوف Vnukovo International Airport
فرودگاه بین المللی ونوکوف Vnukovo International Airport

سفر به مسکو با قطار

گزینه دیگری که برای سفر به مسکو  وجود دارد، استفاده از خطوط راه آهن روسیه است که به صورت رسمی قاره آسیا را به قاره اروپا متصل می‌کند، به صورت کلی درگاه ورودی این شهر از سمت اروپا شهر سن پترزبوگ و از سمت آسیا خطوط راه آهن مابین شهرهای پکن و مسکو است. در واقع مسکو یک مرکز راه آهنی است که همه بخش‌های روسیه را به دورترین بخش‌های اروپا و آسیا مرتبط می‌کند. ایستگاه‌های قطار مسکو همیشه از شلوغ‌ترین بخش‌های این شهر محسوب می‌شوند و می‌توان گفت از کم‌ترین میزان امنیت نیز برخوردار هستند. به همین دلیل استفاده از این گزینه به گردشگران و به ویژه کسانی که برای نخستین‌بار به روسیه سفر می‌کنند، توصیه نمی‌شود.

با این حال ممکن است شما در ابتدا به شهر سن پترزبورگ رفته و از آنجا قصد مراجعه به مسکو یا بالعکس را داشته باشید. قطارهای تندرو مسافران را طی چهار ساعت بین این دو شهر منتقل می‌کنند. روزانه ۷ نوبت سفر با قطارهای سریع‌السیر از سنت پترزبورگ به مسکو وجود دارد که ساعت‌های آن عبارت‌اند از؛ ساعت ۶:۴۵، ۷:۰۰، ۱۳:۳۰، ۱۳:۴۵، ۱۵:۰۰، ۱۹:۲۵ و ۱۹:۴۵ علاوه بر این قطارها، قطارهای معمولی که در بین راه توقف می‌کنند نیز وجود دارند که این دو شهر را به هم مرتبط می‌سازند. قیمت بلیط‌های قطار متفاوت هستند اما معمولا در حدود ۳ هزار تا ۶ هزار روبیل به فروش می‌رسند.

لازم به ذکر است که ۱۳ قطار شبانه‌روزی نیز وجود دارند که مسافران را در این مسیر جابه‌جا می‌کنند و از قطارهای الکتریکی سریع‌السیر ساپسان (Sapsan) ارزان‌تر است. مشهورترین خط راه آهن مسیر سن پترزبورگ به مسکو خط قرمز (Red Arrow) است که قطارهای ان به رنگ قرمز روشن بوده و روزانه ساعت ۲۳:۵۵ از سن پترزبورگ خارج می‌شود.

ایستگاه های قطار شهر مسکو

شهر مسکو از ۹ ایستگاه قطار برخوردار است که همه آنها در نزدیکی ایستگاه‌های مترو نزدیک مرکز مسکو قرار دارند. سه ایستگاه قطار لنینگرادسی، یاروسلاوسکی و کازانسکی در یک میدان بسیار بزرگ قرار دارند که به طور غیر رسمی و در بین عموم مردم به عنوان میدان سه ایستگاه شناخته می‌شود. در این جدول اطلاعات ایستگاه‌های قطار شهر مسکو ارائه می‌شوند که در سفر به مسکو می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.

ردیف ایستگاه قطار ایستگاه یا ایستگاه‌های مترو نزدیک مقصدهای گردشگری
۱ بلاروسکی (Belorussky) ایستگاه مترو بلاروسکیا (Belorusskaya) برلین، ورشو، پراگ، وین، بوداپست، اسمولنسک، مینسک، کالینینگراد، برست، قطارهای فرودگاه از و به فرودگاه بین المللی Sheremetyevo
۲ کازانسکی (Kazansky) ایستگاه مترو کومسومولسکیا

(Komsomolskaya)

قزاقستان، اوایلانوف، ازبکستان، نیژنی نووگورود، کازان ، نووروسییسک، اورنبورگ، اوستیای، آلتایی، اوف، اردووی، پزا، چوکساری، ماری ال، تومن، روستوفون دان، آدلر، کلومنا، ریاضان
۳ کیوسکی (Kiyevsky) ایستگاه مترو کیوسکیا (Kiyevskaya) بوداپست، اوکراین، قطارهای فرودگاه از و به فرودگاه بین المللی Vnukovo
۴ کورسکی (Kursky) ایستگاه های مترو چکولووسکیا (Chkalovskaya) و کورسکیا

(Kurskaya)

ولادیمیر، نیژنی نووگورود، سامرا، تولا، کورسک، اوکراین، سوچی، کریمه، قفقاز
۵ لنینگرادسکی (Leningradsky) ایستگاه مترو کومسومولسکیا (Komsomolskaya) پسککوف، سنت پترزبورگ، تروی، نیکولای نووگورود، پتروزیوودسک، مورمانسک، هلسینکی، خیمکی، کلین، ترو
۶ پاولتسکی (Paveletsky) ایستگاه مترو کومسومولسکیا (Komsomolskaya) آلماتی، آستاراخان، باکو، دونتسک، لوحانسک، ساراتوف، تامبوف، ولگوگراد، قطارهای فرودگاه از و به فرودگاه دوموددوو
۷ رژیسکی (Rizhsky) ایستگاه مترو رژیسکیا (Rizhskaya) ریگا، لتونی، کراسوگورسک، ایسترا
۸ ساویولوسکی (Savyolovsky) ایستگاه مترو ساویولوسکیا (Savyolovskaya) مقصدهای گردشگری محلی
۹ یاروسلاوکی (Yaroslavsky) ایستگاه مترو کومسومولسکیا (Komsomolskaya) روستوو ولکی، سرگیو روزاد، یاروسلاول، ولوگدا، شرق دور روسیه، راه آهن سراسری سیبری به سیبری، مغولستان و چین

 

سفر به مسکو با خودروی شخصی

با توجه به نزدیک بودن روسیه به مرزهای شمالی ایران، اگر قصد سفر به روسیه و بازدید از مسکو را دارید، علاوه بر مرزهای هوایی امکان عبور از مرزهای زمینی روسیه را نیز خواهید داشت و با دریافت شماره بین‌المللی خودرو می‌توانید به صورت زمینی با خودروی خود به این کشور مراجعه نمایید که البته مسیری بسیار طولانی در انتظار شما خواهد بود. بسیاری از مسیرهای جاده‌ای ورود به شهر مسکو از طریق کمربندی به مسیرهای داخلی شهر اتصال پیدا کرده که معمولا در این مسیرها تیم‌های پلیس راهنمایی و رانندگی مستقر بوده و وسیله‌های نقلیه را متوقف کرده و مدارک آنها را بررسی‌ها می‌کنند در صورت داشتن همه مدارک قانونی هیچ مشکلی برای شما پیش نخواهد آمد.

البته باید در نظر داشته باشید که اجازه تردد به خودروهای شخصی خارجی به ویژه اتومبیل‌های گران قیمت، به سختی داده می‌شود و اغلب مراحل قانونی که بیشتر کاغذ بازی است، باید طی شود تا یک خودروی خارجی بتواند وارد روسیه شود. مسیر رانندگی مستقیم از آلمان، لهستان و یا بلاروس در امتداد جاده E30 است که نیاز به اجازه ورود به بلاروس دارد و اگر فردی ویزا یا اجازه ورود به بلاروس را نداشته باشد می‌تواند از مسیر جایگزین استفاده کند که مسیر E22 از ریگا به لتونی است. مسیر E18 دسترسی آسان از فنلاند را از طریق سن پترزبورگ و نووگورود فراهم می‌کند که به عنوان بزرگراه فدرال روسیه M-10 شناخته می‌شود.

سفر به مسکو با اتوبوس

bus Lux Express

از آن جهت که سفر از کشورهای اروپایی به هر نقطه از روسیه و بالعکس به وسیله هواپیما یا قطار بسیار آسان‌تر از اتوبوس است، معمولا مردم از اتوبوس استفاده نمی‌کنند. شرکت اتوبوس‌رانی Lux Express خدمات مسافرتی بین مسکو و شهرهای مختلف اروپا را بر عهده دارد. پایانه اصلی اتوبوس‌ها در ایستگاه اتوبوس Stantsiya Tushinskaya کنار ایستگاه متروی Tushinskaya در خط ۷ مترو (خط بنفش رنگ) در بخش شمال شرقی مسکو قرار گرفته است.

مسیر، زمان‌بندی و هزینه اتوبوس‌ها از مسکو به شهرهای زیر و بالعکس عبارت اند از: تارتور (۱۴ ساعت، ۴۹ یورو)، ریگا (۱۵ ساعت، ۵۵ یورو)، تالین (۱۶٫۵ ساعت، ۵۵ یورو)، ویلن (۱۸ ساعت، ۶۶ تا۷۳ یورو)، ورشو (۲۶ ساعت،  ۸۰ تا ۹۲ یورو) ، مینسک (۳۴ ساعت، ۷۸ یورو)، بوداپست (۳۶ ساعت، ۹۵-۱۱۲ یورو)، پراگ (۳۶ ساعت، ۹۷ یورو) و برلین (۴۰ ساعت، ۹۷ تا ۱۰۹ یورو). بسیاری از اتوبوس‌های بین‌المللی داخلی در پایانه اتوبوس بین‌المللی مسکو، در کنار ایستگاه متروی شهلکوفسکیا (Shchelkovskaya) در انتهای خط ۳ مترو (خط سورمه‌ای) توقف دارند. لازم به ذکر است که اتوبوس‌هایی که به جاذبه‌های توریستی و گردشگری پر بازدید شهر سوزدال (Suzdal) از این ایستگاه به جابه‌جایی مسافران و گردشگران می‌پردازند. همچنین تعدادی ایستگاه اتوبوس کوچک و متوسط به شهرهای کوچک و بالعکس وجود دارد که معمولا گردشگران از آنها استفاده نکرده و از آنها بازدید نمی‌کنند.

سفر به مسکو با قایق

پایانه رودخانه شمالی Northern River Terminal
پایانه رودخانه شمالی Northern River Terminal

در حقیقت می‌توان گفت که هیچگونه خدمات قایقرانی و نقل و انقالات مسافران به مسکو وجود ندارد. با این حال کشتی‌هایی وجود دارند که به ارائه خدمات مسافربری پایانه رودخانه شمالی (Northern River Terminal) از کانال مسکو در نزدیکی Khimki Reservoir می‌پردازند. محل قرارگیری اسکله مناسب نبوده و مسافرانی از طریق کشتی به مسکو می‌روند باید سفری دو ساعته را نیز به طور زمینی و به وسیله اتومبیل طی کنند تا به مرکز شهر برسند.

هتل‌ های شهر مسکو

در شهر مسکو صدها هتل و مرکز اقامتی وجود دارد که شما می‌توانید در سفر به مسکو با توجه به بودجه خود و محلی که برای اقامت در نظر دارید؛ یکی از آن‌ها را انتخاب و در آن ساکن شوید. با توجه به مساحت بسیار زیاد شهر مسکو، معرفی هتل در آن کار بسیار دشواری است. در این بخش تعدادی از هتل‌های مشهور شهر در رده‌های قیمتی مختلف معرفی می‌شوند.

هتل های گران قیمت مسکو

هتل رادیسون رویال Radisson Royal

هتل رادیسون رویال Radisson Royal
هتل رادیسون رویال Radisson Royal

این هتل فوق‌العاده زیبا که قدمت آن  در کنار رودخانه موسکوا (Moskva River) قرار گرفته و با نزدیک‌ترین ایستگاه قطار و ایستگاه مترو در حدود ۱٫۴ کیلومتر و با میدان رخ معروف مسکو نیز ۳٫۶ کیلومتر فاصله دارد.

هتل رادیسون رویال از اتاق‌ها و سوئیت‌های زیبا با امکانات کامل، چشم‌انداز فوق العاده رودخانه و اینترنت وای فای رایگان برخوردار است. لازم به ذکر است که امکانات اتاق‌ها و سوئیت‌های این هتل به روز شده‌اند. سوئیت‌ها دارای اتاق نشیمن بوده و در به روز رسانی آنها سیستم‌های مجهز و سرگرمی و حتی جکوزی اضافه شده است.

این هتل از ۹ رستوران، سه کافه، یک چشمه آب گرم، یک استخر سرپوشیده و یک سالن بدن‌سازی برخوردار است. از دیگر امکاناتی که این هتل ارائه می‌دهد می‌توان به گشت دور رودخانه و گردش و خرید در مرکز خریدهای سطح بالا اشاره کرد.

آدرس: Kutuzovsky Ave, 2/1с۱А

تلفن: ۰۰۷۴۹۵۲۲۱۵۵۵۵

برای رزرو این هتل و دسترسی به اطلاعات بیشتر می توانید به آدرس وب سایت اختصاصی این هتل که در زیر ذکر شده مراجعه کنید:

https://www.radissonblu.com/ru/royalhotel-moscow

هتل هیلتون مسکو Hilton Moscow hotel

هتل هیلتون مسکو Hilton Moscow hotel
هتل هیلتون مسکو Hilton Moscow hotel

هتل هیلتون مسکو از مجموعه‌ای از اتاق‌ها و سوئیت‌های مختلف با امکانات مناسب و قابل توجه برخوردار است که از نظر چشم‌انداز پانوراما در مرکز شهر تاریخی موقعیت بسیار خوبی دارد. این هتل از امکانات اینترنت وای فای رایگان نیز برخوردار است.

آدرس: Hilton Moscow Leningradskaya, Kalanchevskaya Street, 21/40 (نزدیک ایستگاه قطار Leningradsky که در آن، قطار ساپسان (Sapsan) متوقف می‌شود)

تلفن: ۰۰۷۴۹۵۶۲۷۵۵۵۰

برای رزرو این هتل می‌توانید به آدرسی که در زیر ذکر شده مراجعه کنید:

reservations@moscow-leningradskaya.ru

هتل ریتز کارلتون مسکو Ritz-Carlton Moscow

هتل Ritz-Carlton Moscow
هتل ریتز کارلتون مسکو Ritz-Carlton Moscow

هتل ریتز کارلتون به سبک و تزئینات معماری سده نوزدهم میلادی در سال ۲۰۰۷ ساخته شده است و جزء هتل‌های نئوکلاسیک لوکس محسوب می‌شود. کارکنان این هتل به زبان انگلیسی مسلط بوده و در برابر مهمانان بسیار متواضع، محترم و میهمان نواز هستند.

آدرس: Tverskaya ulitsa 3/5

تلفن: ۰۰۷۴۹۵۲۲۵۸۸۸۸

هتل بالتسچوگ کمپیسکی Baltschug Kempinski

هتل بالتسچوگ کمپیسکی Baltschug Kempinski مسکو
هتل بالتسچوگ کمپیسکی Baltschug Kempinski

این هتل از اتاق‌هایی با امکانات مفصل و خدمات خوب برخوردار بوده و به مهمانان خود صبحانه بوفه باز ارائه می‌دهد. زمان چکین این هتل ساعت ۳ عصر و زمان چک اوت آن ساعت ۱۲ ظهر است.

آدرس: ul. Balchug, 1

تلفن: ۰۰۷۴۹۵۲۳۰۵۵۰۰ و ۰۰۷۴۹۵۲۳۰۶۵۰۰     فکس: ۰۰۷۴۹۵۲۳۰۵۵۰۲

برای رزرو این هتل می‌توانید به آدرسی که در زیر ذکر شده مراجعه کنید:

info.baltschug@kempinski.com

هتل های رده قیمت متوسط مسکو

Mamaison All-Suites Spa Hotel Pokrovka : این هتل در آدرس , Pokrovka st 40, bld 2 قرار داشته و شماره تماس آن ۷۴۹۵۲۲۹۵۷۵۷+ بوده و  وبسایت آن برای بررسی شرایط و رزرو : reservations.pokrovka@mamaison.com است. ساعت چک این در هتل فوق ۳ بعد از طهر و ساعت چک اوت نیز ۱۲ ظهر است. این هتل در بخش تاریخی و قدیمی مسکو قرار داشته و دارای ساختاری بسیار جذاب و دیدنی است. از جمله امکانات این هتل می‌توان به مرکز ماساژ، استخر سرپوشیده، حمام سنتی به سبک ترکیه بوده و دارای تعداد زیادی اتاق بسیار بزرگ، ۸۴ سوئیت؛ سالن اجتماعات و … اشاره کرد. قیمت پایه اتاق‌های این هتل حدود ۱۴ هزار روبل است.

هتل Golden Ring به آدرس Smolenskaya ulitsa, 5 از دیگر هتل‌های سطح بالا و با کیفیت شهر مسکو محسوب می‌شوند که البته اقامت در آن‌ها هزینه نسبتا زیادی در بر خواهد داشت.

هتل آکوامارین مسکو(Aquamarine Hotel Moscow) : این هتل در خیابان Ozerkovskaya پلاک ۲۶ قرار داشته و شماره تماس آن ۷۴۹۵۵۸۰۲۸۲۸+ است. این هتل دارای ۱۵۹ اتاق عالی و سوئیت بوده و در آن از پیشرفته‌ترین فناوری‌های چند رسانه‌ای استفاده شده است. قیمت پایه اتاق‌های این هتل ۸ هزار روبل است.

هتل وینتیج (Vintage): این هتل در خیابان Leningradskoe shosse 297 و در فاصله ۵ کیلومتری فرودگاه شرمیتف قرار داشته و شماره تماس آن ۷۴۹۵۹۴۳۷۶۵۹+ است. این هتل در ساختمانی از قرن نوزدهم میلادی تعبیه شده و دارای تلوزیون ماهواره‌ای است. خدمات مختلف و استانداردی از قبیل صبحانه و روم سرویس ۲۴ ساعته، تهیه غذا برای سفرهای بیرون شهر، راهنمای گردشگری، پذیرش ۲۴ ساعته صندوق امانات و دسترسی به روزنامه‌های مختلف در این هتل به مشتریان ارائه شده و قیمت پایه اتاق‌های آن ۲ هزار و ۴۰۰ روبل است.

هتل آلفا Alfa به آدرس Izmailovskoe shosse 71a (Metro: Partizanskaya) که در محله‌ای بسیار زیبا و در کنار یک قلعه قدیمی و دریاچه‌ای زیبا قرار دارد، برخی از اتاق‌های این هتل دارای چشم‌اندازی بسیار زیبا رو به دریاچه هستند. هزینه اقامت در هتل آلفا از شبی ۲۹۰۰ روبل به بالا است.

هتل های ارزان قیمت شهر مسکو

میهمانسرای دوم (Hostel Dom) : این میهمانسرای ارزان قیمت در آدرس Podsosenskiy per., 21 stroenie 5 و در نزدیکی ایستگاه متروی Kurskaya, Chkalovskaya و شماره تماس ۷۹۱۶۶۷۱۰۱۲۰+ است و برای مکاتبه اینترنتی با آن می‌توانید از آدرس hello.hostel.dom@gmail.com استفاده کنید. ساعت چک این در میهمانسرای دوم ۲ بعدازظهر و ساعت چک اوت نیز ۱۲ ظهر است. این میهمانسرا با قیمت مناسب، بسیار تمییز، و دنج و آرام بوده و قیمت پایه اتاق‌های آن ۲ هزار و ۳۰۰ تا ۲ هزار و ۹۰۰ روبل است.

مهمانسرای کمراد Comrade Hostel به آدرس  Maroseyka street 11, 3rd floor  یکی از گزینه‌های مناسب جهت اقامت کسانی که می‌خواهند با صرف هزینه‌ای اندک در شهر مسکو بمانند محسوب می‌شود. این هتل دقیقا در کنار یکی از شعب رستوران زنجیره‌ای مک دونالد قرار داشته و این موضوع تا حدی کار انتخاب غذای شما را در هر ساعت از شبانه روز آسان می‌کند. این مهمانسرا بسیار تمیز بوده و ساعت چک این و چک اوت آن ۱۲ ظهر است. هزینه اتاق‌های این میهمانسرا بین ۶۵۰ تا ۲۵۰۰ روبل است.

میهمانسرای چیلاکس Chillax Hostels از دیگر گزینه‌های انتخاب یک اقامت ارزان در مسکو محسوب می‌شود، این میهمانسرا در آدرس  Kolobovskiy pereulok (2-y) , 9 (Metro: Trubnaya, Tsvetnoi Bulvar) قرار داشته و ساعت پذیرش در آن ۳ عصر و چک اوت آن ۱۲ ظهر است. هزینه اقامت در خوابگاه مشترک این هتل ۴۵۰ روبل و اتاق‌های اختصاصی آن به نسبت نوع امکانات، بیشتر است.

غذاهای محلی و محبوب شهر مسکو

Pelmeni
Pelmeni

مواد مختلف و متنوعی در غذاهای روسی مورد استفاده قرار می‌گیرند که بیشتر آنها توسط قشر روستایی این کشور تامین می‌شوند. محصولات دریایی از جمله انواع ماهی‌ها، میگو و خاویار، گوشت گاو و مرغ، قارچ، انواع توت‌ها و عسل جایگاه ویژه‌ای را در این سبک غذایی داراست. محصولات زراعی همچون چاودار (گندم سیاه)، گندم، جو و ارزن مواد تشکیل دهنده اصلی انواع نان‌ها، ماکارونی‌ها، کیک‌ها و دیگر محصولات مشابه محسوب می‌شوند.

به طور کلیه روس‌ها دارای تنوع غذایی زیادی بوده و سلیقه غذایی آن‌ها برای ما ایرانی‌ها چندان غریبه نیست. در روسیه نوعی کباب وجود دارد که بی‌شباهت به کباب شیشلیک ایران نیست جالب این جاست که نام آن نیز Shashlyk است و در کشورهای اتحاد جماهیر شوروی به ویژه گرجستان، روسیه، ارمنستان، آذربایجان و ازبکستان نیز از محبوبیت خاصی برخوردار است. ظاهرا این غذا از تاتارها وارد این کشورها شده و از اوایل قرن بیستم میلادی جزو اصلی غذاهای رستوران‌های مسکو شد و به سرعت محبوبت بسیاری به دست آورد. قابل توجه است که مردم روسیه این نوع کباب را در فضاهای باز و پارک‌ها پخته و صرف می‌کنند.

سوپ همواره نقش بسیار مهمی در وعده‌های غذایی مردم روسیه ایفا کرده و به طور سنتی پیش از اکثر وعده‌های غذایی سرو می‌شود. یکی دیگر از غذاهای سنتی مهم روسیه پوره است. پوره از انواع غلات پخته شده به همراه شیر و گاهی گوشت تهیه می‌شود که توسط نمک و شکر طعم‌دار شده و به خصوص در وعده صبحانه مصرف می‌شود.

یکی دیگر از غذاهای معروف روسی که با گوشت تهیه می‌شود Kholodets نام دارد که در آن گوشت گوساله به همراه برخی از ادویه‌جات، جعفری، سیر، برگ بو و مقادیر کمی از سبزیجاتی چون هویج و پیاز خرد شده، پخته شده و به همراه خردل، ترب سفید یا سیر صرف می‌شود. البته در این غذا گوشت باید در آب به حدی پخته شود که پس از سرد شدن به صورت ژله درآید در سفر به مسکو بهتر است این غذا را امتحان کنید.

نوعی کتلت به نام Kotlety که در اصل از غذاهای اروپای غربی وارد غذاهای مدرن روسی شده است نیز در لیست غذاهای روسی دیده می‌شود. گوشت گاو ماده اصلی این غذا را تشکیل می‌دهد البته به جای آن گاهی اوقات از گوشت مرغ یا ماهی نیز استفاده می‌شود. در این غذا گوشت با پیاز و نان مخلوط شده و به شکل توپ‌های کوچک در یک ماهی تابه داغ روغن‌دار قرار داده می‌شود تا پخته و سرخ شود.

shchi ،ukha ،rassolnik ،solyanka ،botvinya ،okroshka و tyurya نمونه‌هایی از سوپ‌های روسی هستند که در سده‌های هجدهم تا بیستم توسط اروپائیان و کشورهای آسیای میانه گسترش پیدا کرده و به صورت سوپ ساده، سوپ پوره، خورش و سوپ‌های مشابه وارد لیست غذاهای دیگر کشورها شده است.

یکی دیگر از غذاهای سنتی مهم روسیه پوره است. پوره از انواع غلات پخته شده به همراه شیر و گاهی گوشت تهیه می‌شود که توسط نمک و شکر طعم‌دار شده و به خصوص در وعده صبحانه سرو می‌شود. غلات مورد استفاده در پوره شامل گندم سیاه، ارزن، سمولینا، جو دوسر، جو و برنج است.

ماهی و غذاهای دریایی نیز در روسیه بسیار محبوب است. در مناطق مرکزی روسیه ماهی‌های آب‌های شیرین همچون کپور و سوف همانند ماهیان خاویاری آنادروموس بسیار مصرف می‌شود و در مناطق شمالی مصرف ماهی آزاد، اردک ماهی و ماهی قزل‌آلا بسیار رایج است. قابل ذکر است که غذاهای پخته شده با ماهی معمولا توسط ترشی‌ها یا شورها خورده می‌شوند.

در گذشته از رایج‌ترین طعم دهنده‌های گوشت، انواع پوره‌ها و غلات محسوب می‌شدند که گوشت در آن‌ها آبپز می‌شده است. بعدها بیشتر عمل پخارپز انجام می‌شده و سبزیجات ریشه‌ای همچون شلغم و هویج و یا سبزیجاتی همانند قارچ به آنها اضافه می‌شده است.

Pelmeni در اروپای شرقی به ویژه روسیه یک غذای سنتی محسوب می‌شود که معمولا از گوشت قیمه ریزه پیچیده شده در خمیر نازک تهیه شده از آرد و تخم مرغ تشکیل می‌شود. گوشت مورد استفاده در این غذا می‌تواند گوشت بره، گوشت گاو، گوشت گوساله و یا هر نوع دیگر از گوشت باشد. قابل توجه است که استفاده مخلوط چند نوع گوشت با هم نیز در این غذا بسیار رایج است. به طور سنتی، ادویه‌جات مختلف، از جمله فلفل، پیاز و سیر نیز مورد استقاده قرار می‌گیرد.

قابل توجه است که Pelmeni از خانواده دامپلینگ‌ها است که نمونه‌هایی از آنها به نام پوستیکرز در فرهنگ غذاهای چینی، مومو در غذاهای تبتی، راولی در غذاهای ایتالیایی و مانتی و یوتا در غذاهای قزاقستان و قرقیزستان دیده می‌شود، می‌توان گفت تفاوت آنها بیشتر در اندازه و شکل آنها است. امروزه دستگاهی ساخته شده که کار پیچیدن گوشت در ورقه خمیر را آسان‌تر می‌کند و همه در یک اندازه و شکل آماده پخت می‌شوند.

پیراشکی یکی دیگر از غذاهای روسی است که از پیاز، قارچ، گوشت و چاشنی‌ها در درون یک خمیر نان نرم تشکیل شده که در روغن سرخ می‌شود. ظاهرا این غذا نیز بر گرفته از تاتارها است. پیراشکی در روسیه نیز در دو نوع غذا و شیرینی پخته می‌شود.

از شیرینی‌های روسی که می‌تواند به عنوان دسر و یا به عنوان اسنک در میان وعده صرف شود، می‌توان Blini را نام برد که نوعی پنکیک نازک است که آن را با گندم، گندم سیاه، یا سایر غلات تهیه می‌کنند. قابل ذکر است که در روسیه Blini پخته شده از گندم از محبوبیت بالایی برخوردار است. مصرف این پنکیک با کره، اسمتانا (خامه ترش)، مربا یا خاویار رایج است. از دیگر شیرینی‌های روسی می‌توان Syrniki و Vatrushka را نام برد.

سالادهای روسی

سالاد Vinegret
سالاد Vinegret

در غذاهای روسی سالادهای مختلف و دسرهای رنگارنگ جایگاه خود را دارند. سالاد روسی یکی از سالادهای معروف است که از سیب‌زمینی پخته، ترشی‌های با طعم خام، تخم مرغ آب‌پز، هویج پخته، گوشت و نخود به همراه سس مایونز تشکیل می‌شود. از دیگر سالادهای معروف این کشور می‌توان به Vinegret و Shuba اشاره کرد. سس Khrenovina یک سس سنتی سیبریایی است که از گوجه فرنگی، سیر و ترب سفید تهیه می شود و در غذاهای روسی کاربرد بسیار دارد. از دسرهای روسی نیز می‌توان Varenye را نام برد که از میوه‌ها یا انوع توت‌های پخته تهیه می‌شود و بسیار به مرباهایی که میوه در آنها دیده می‌شود، شباهت دارد و بیشتر به همراه چای خورده می‌شود.

رستوران‌ های شهر مسکو

رستوران white rabbit
رستوران white rabbit

در شهر مسکو طیف وسیعی از رستوران‌ها متناسب با سلایق مختلف وجود دارد و در کنار انواع غذاهای روسی و قزاقی، شما می‌توانید گزینه‌های مختلفی از انواع غذاهای چینی، ژاپنی ،عربی، اروپایی و … را در کنار انواع فست فود و پیتزا داشته باشید. بسیاری از رستوران‌های این شهر به شما ناهار ویژه‌ای به صورت منوی انتخابی روز یا بوفه باز محدود در رده قیمتی ۲۵۰ تا ۳۰۰ روبل ارائه می‌دهند. این ناهار از ساعت ۱۲ تا ۱۵ ارائه شده و معمولا شامل یک کاسه سوپ، یک پیش غذا، غذای اصلی به همراه مقداری نان و یک نوشابه است. اگر دوست دارید غذاهای هندی را با قیمت ارزان و چشم‌اندازی زیبا از شهر صرف کنید، رستوران دربار Darbars به آدرس Leninsky Prospect, 38  گزینه مناسبی محسوب می‌شود.

رستوران Gavan’ v Khamovnikakh به نشانی ul. Rossolimo 7 نیز برای دوستداران غذاهای روسی، ارمنی و قزاقی گزینه‌ای ایده‌آل محسوب می‌شود که غذاهایی به نسبت ارزان و قابل قبول ارائه می‌کند.

رستوران Kharbin  در  Nizhnyaya Pervomayskaya ul. 66  ارائه دهنده بهترین غذاهای چینی در مسکو بوده و رستوران Korchma Taras Bulba که به صورت زنجیره‌ای در بیشتر نقاط شهر شعبه دارد نیز انواع غذاهای محلی و روسی را ارائه می کند.

مناطق دیدنی مسکو

هرساله تعداد زیادی گردشگر از سراسر جهان به این شهر مراجعه می‌کنند و از دیدن آثار دیدنی مسکو لذت می‌برند، در سفر به مسکو می‌توان از دیدن آثاری تاریخی قرون میانی اروپا و دوران کمونیستی دیدن کرد که به علت تلفیق شدن فرهنگ غرب و شرق در این شهر به عنوان آثاری متفاوت برای همه افراد جذاب خواهند بود. به صوت عمومی مشاهده آثاری مشابه آثار گردشگری روسیه در سایر کشورهای جهان تا حدودی دشوار خواهد بود و مشابه این آثار تنها در کشورهای استقلال یافته از اتحاد جماهیر شوروی یافت خواهند شد، مهمترین آثاری که در سفر به مسکو می‌توایند به دیدن آنها بروید به شرح زیر هستند:

صومعه سنت باسیل St Basil Cathedral

صومعه سنت باسیل St Basil Cathedral
صومعه سنت باسیل St Basil Cathedral

صومعه سنت باسیل St Basil Cathedral در حاشیه جنوبی میدان سرخ می‌توانید با بنایی باستانی روبرو شوید که بنا به روایات مختلف در بازه زمانی سالهای ۱۵۵۵ تا ۱۵۶۱ ساخته شده است، این صومعه در داخل خود موارد چندان ویژه‌ای ندارد ولی در زاویه دید بیرونی آن هر گردشگری را به خود جذب خواهد نمود.

میدان سرخ مسکو Red Square

میدان سرخ Red Square
میدان سرخ Red Square

این میدان در حقیقت در قلب شهر قرار گرفته است و بهترین محل برای شروع بازدید از این شهر محسوب می‌شود زیرا درست در کنار این میدان می‌توان به آثاری مانند صومعه سنت باسیل و موزه تاریخ ایالتی و موزه لنین دست یافت، دیگر نکته جالب این میدان امکان دید به یکی از بزرگترین دیوارهای کاخ کرملین است.

تئاتر بولشوی Bolshoi Theatre

تئاتر بولشوی Bolshoi Theatre
تئاتر بولشوی Bolshoi Theatre

یکی از مهمترین مراکز نمایش در سراسر دنیا در شهر مسکو واقع است، این تئاتر تا به حال نمایش‌های متعدد و مشهوری را روی پرده نمایش خود دیده است و جالب اینجاست که قیمت بلیط ورود به این سالن مبلغ ۱۰۰۰ روبل خواهد بود.

کاخ کرملین

کاخ کرملین
کاخ کرملین

بدون شک مشهورترین اثر دیدنی شهر که سمبل روسیه و شهر مسکو محسوب می‌شود، کاخ کرملین است؛در سفر به مسکو فرصت دیدن این مجموعه زیبا را از دست ندهید. این مجموعه کاخ روی تپه‌های (Borovitsky) در کرانه شمالی رود مسکو قرار داشته و توسط دیوارهایی به طول ۲ و نیم کیلومتر احاطه شده و میدان سرخ در ظلع شرقی آن قرار دارد. زیباترین منظره رو به کاخ کرمیلین از منطقه (Sofiyskaya) در حاشیه رودخانه دیده می‌شود. بازدید‌کنندگان کاخ کرملین باید کیف و وسایل همراه خود را در صندوق امانات پایین برج (Kutafya) تحویل دهند که این خدمات به صورت رایگان بوده و نیازی به پرداخت پول برای آن نیست. دفتر اصلی بلیط فروشی در باغ آلکساندروفسکی (Alexandrovsky Garden) قرار دارد که شامل هزینه بازدید از هر ۵ کلیسا – موزه و قصر (Patriarch) می‌شود. این بلیط شامل هزینه بازدید از اسلحه‌خانه، موزه صندوق الماس‌ها و برج ناقوس ایوان کبیر نشده و برای بازدید از این مراکز باید بلیط جداگانه تهیه کنید. به خاطر داشته باشید در بخش اسلحه‌خانه و داخل ساختمان‌های (Sobornaya pl) از میدان کلیسای جامع، عکسبرداری ممنوع است.

برای دیدن این کاخ می‌توانید با پرداخت ۷۰۰ روبل وارد کاخ شوید، کرملین در حقیقت به عنوان مجموعه‌ای از کاخ‌ها و کلیساهای مختلف است که داخل یک دیوار محصور شده‌اند، بازدید از تعدادی از این مکان‌ها با این بلیط برای گردشگران امکان‌پذیر خواهد بود ولی تعداد دیگری از این مکان‌ها را تنها می‌توان از محیط محوطه‌سازی شده و به عبارت دیگر باغ کرملین مشاهده کرد و امکان ورود به آن‌ها برای افراد عادی وجود ندارد. یکی از مهمترین مکان‌های این کاخ مجموعه الماس‌های آن است که به تنهایی ارزش ساعت‌ها گردش را خواهد داشت.

کاخ کرمیلین را می‌توان نقطه اعتلا و اوج قدرت و سیاست روسیه دانست که روزگاری پیش‌تر به عنوان یک کلیسای ارتودکس شناخته می‌شد. کرملین تنها نماد و شالوده شهر مسکو محسوب نمی‌شود بلکه می‌توان آن را نماد کل کشور روسیه قلمداد کرد.

اسلحه خانه Armoury

اسلحه خانه Armoury
موزه Armoury

این بخش را می‌توان بهترین موزه مجموعه کرملین و منطقه (Kitay Gorod) محسوب کرد. پیشینه این اسلحه‌خانه به سال ۱۵۱۱ میلادی باز می‌گردد که واسیلی سوم (Vasily III) آن را برای ساخت و انبار اسلحه و تجهیزات نظامی؛ ارتش امپراتوری و علائم و نشان‌های پادشاهی تاسیس کرد. اگر زمان کافی برای بازدید خود در اختیار دارید، توصیه می‌کنیم در هنگام خرید بلیط مجموعه کرملین، حتما بلیط موزه اسلحه‌خانه را نیز تهیه کنید. برنامه بازدید شما از طبقه بالا شروع شده و دو اتاق اول به مصنوعات ساخته شده از طلا و نقره در فاصله قرن ۱۲ تا ۱۷ میلادی اختصاص دارند که بسیاری از آن‌ها در کارگاه‌های کرملین ساخته شده‌اند. در اتاق شماره ۲ شما می‌توانید تخم‌مرغ‌های ویژه عید پاک را که توسط (Fabergé) جواهر ساز مشهور سن پترزبورگ ساخته شده، تماشا کنید. این هدایا معمولا بین تزار و همسرش در عید پاک رد و بدل می‌شد و مشهورترین آن‌ها تخم‌مرغ موسوم به (the Grand Siberian Railway) به همراه ترن طلایی و لکوموتیوهایی از جنس پلاتین و چراغ‌هایی از جنس یاقوت است که به بهانه بزرگداشت ایجاد خط آهن مسکو به (Vladivostok) ساخته شد. در اتاق‌های بعدی، انواع زره، اسلحه و … به نمایش گذاشته شده است. در این موزه فرصت دیدن کلاه جنگی شاهزاده یاروسلاو (Yaroslav) زره زنجیری بوریس گودونوف (Boris Godunov) و شمشیر مینین و پوزارسکی (Minin and Pozharsky) را از دست ندهید.

در طبقه پایین و در اتاق شماره ۶ شما می‌توانید لباس‌های تاجگذاری امپراتوریس الیزابت را در کنار ۱۵ هزار دست لباس‌های دیگر تماشا کنید. در این محل لباس‌های غیر مذهبی دیگری نیز ارائه شده‌اند که از آن جمله می‌توان به چکمه‌های پتر کبیر اشاره کرد. در اتاق‌های بعدی تخت تاجگذاری پسر پتر کبیر  و برادر ناتنی وی ایوان پنجم و محفظه مخفی مورد استفاده نایب السلطنه سوفیا به همراه تاج ویژه تزار آلکسی، پدر پطر کبیر که در آن ۸۰۰ قطعه الماس به کار رفته است، به نمایش گذاشته می‌شود. در این نمایشگاه همچنین کلاه طلایی (Monomakh)، جواهرات و پوست سموری که به مدت دو سده برای مراسم تاجگذاری تزارها استفاده می‌شد نیز قابل مشاهده هستند.

برنامه بازدید شما در اتاق شماره ۹ پایان پیدا می‌کند که در آن کالسکه و سورتمه سلطنتی قرار دارد. در این محل می‌توانید سورتمه‌ای را که ملکه الیزابت از سن پترزبورگ تا مسکو را با آن طی کرد تا بتواند تاجگذاری کند، مشاهده کنید. این سورتمه در آن واحد توسط ۲۳ اسب کشیده می‌شد و در کل این مسیر، ۸۰۰ اسب مورد استفاده قرار گرفتند. در این موزه یک راهنمای صوتی ۱ ساعته نیز قابل دسترسی است که توضیحاتی درباره برخی از مهمترین اشیا موجود در این محل ارائه می‌کند.

موزه لنین

موزه لنین
موزه لنین

درست در مرکز میدان سرخ می‌توانید  یک مجسمه از لنین دیکتاتور سابق این کشور را مشاهده کنید که در حقیقت معرف موزه لنین است. نکته جالب درباره این موزه این است که هیچگونه وسیله دیجیتالی‌ای مجوز ورود به این موزه را نخواهد داشت و در هنگام ورود باید کیف، تلفن همراه و دوربین خود را به ماموران موزه تحویل دهید، البته بازدید از این موزه رایگان است. یکی از نکات جالبی که راهنماهای تور در مراجعه به این موزه یادآور خواهند شد درباره مجسمه لنین است زیرا او به هیچ عنوان قصد نداشت تا یادواره‌ای از خود برجای بگذارد و مجسمه و موزه کاملا بر خلاف خواست پیش از مرگ او هستند.

خیابان قدیمی اربت Old Arbat Street

خیابان قدیمی اربت Old Arbat Street
خیابان قدیمی اربت Old Arbat Street

این خیابان به گفته خود ساکنان مسکو به عنوان روح مسکوی قدیم شناخته می‌شود، با قدم زدن در این خیابان به صورت رسمی احساس خواهید کرد که در مسکو قدیم در حال گشت و گذار هستید، تمامی ساختمان‌ها دارای معماری قدیمی و قدمت زیاد هستند و هر یک از آنها به نوبه خود می‌توانند شما رابرای دقایقی به خود مشغول نگاه دارند، در کناره‌های این خیابان می‌توانید به انواع کافه با ساختار قدیمی و رستوران‌های مشابه رستوران‌های قرن نوزدهم روبرو شوید که البته از نظر قیمت به هیچ عنوان ارازن نخواهند بود.

قلعه نوودویچی Novodevichy

قلعه نوودویچی Novodevichy
قلعه نوودویچی Novodevichy

این قلعه در قرن پانزدهم میلادی ساخته شده است و به عنوان یکی از مهمترین آثار تاریخی شهر مسکو شناخته می‌شود، در طول تاریخ این قلعه بیشتر توسط پیشروان مسیحی به کار گرفته شده است و به همین جهت نیز یکی از بزرگترین و قدیمی‌ترین قبرستان‌های مسیحی در این قلعه جای گرفته است، جالب اینجاست که در این قبرستان می‌توان مقبره افراد مشهوری مانند آنتوان چخوف، نیکولای گوگول،  کنستانتین استانسلاوسکی و نیکیتا خروشچف را مشاهده کرد که همین موارد در نوع خود برای جذب گردشگران کافی خواهد بود ولی بنای خود قلعه نیز در نوع خود شامل زیبایی‌های فراوانی خواهد بود.

موزه پوشکین Pushkin Museum

موزه پوشکین Pushkin Museum
موزه پوشکین Pushkin Museum

موزه پوشکین در حقیقت موزه تخصصی آثار غربی در مسکو است و می توان در آن تعدادی از برترین آثار امپرسیونیستی و پست امپرسیونیستی تاریخ هنر را بازدید کرد. به همین جهت نیز بسیاری از علاقه‌مندان به هنر تنها برای دیدار از این موزه به شهر مسکو سفر می‌کنند.

پیشنهاد ویژه در سفر به مسکو

underground museum, shelter Bunker-42
underground museum, shelter Bunker-42

یکی از موزه‌های بسیار جالب و در عین حال غیر متعارف در سراسر دنیا، موزه اتمی زیرزمینی در شهر مسکو است که در یک پناهگاه اتمی زیرزمینی به یادگار مانده از دوران حکومت شوروی برپا شده است. این پناهگاه ویژه به گونه‌ای طراحی شده بود که در صورت بروز سوانح غیر عادی و یا حمله اتمی، رهبران شوروی قادر بودند برای مدت دست کم یک ماه در محیطی امن و کاملا ایزوله به سر برده و کلسه امکانات و تجهیزات لازم برای زندگی آن‌ها در این پناهگاه فراهم بود.

این موزه با عنوان underground museum, shelter Bunker-42 ، یکی از مراکز اصلی کنترل نیروی اتمی حکومت شوروی سابق در دوران جنگ سرد محسوب می‌شود. در این محل که پناهگاه بونکر شماره ۴۲ نام دارد، فرماندهان ارشد و عالی رتبه حکومت شوروی حضور یافته و تصمیمات مهم خود را در این مرکز اتخاذ می‌کردند. این پناهگاه ویژه به گونه‌ای طراحی شده بود که در صورت بروز سوانح غیر عادی و یا حمله اتمی، رهبران شوروی قادر بودند برای مدت دست کم یک ماه در محیطی امن و کاملا ایزوله به سر برده و کلسه امکانات و تجهیزات لازم برای زندگی آن‌ها در این پناهگاه فراهم بود. گفتنی است این پناهگاه ویژه همچنین دارای امکانات ارتباطاتی فوق العاده پیشرفته‌ای به نسبت زمان خود بوده و امکان کنترل و صدور فرامین لازم برای کلیه بخش‌های ارتش شوروی از داخل آن وجود داشت. در حال حاضر این پناهگاه ویژه به عنوان یک موزه در حال فعالیت بوده و امکان بازدید عموم مردم از آن وجود دارد. در بخش‌های مختلف این موزه، اتاق فرماندهی،  مجسمه‌هایی از رهبران شوروی از جمله ژوزف استالین و نمونه‌هایی از بمب‌های اتمی وجود دارد.

اقیانوس نمای مسکو

oceanarium
اقیانوس نمای مسکو oceanarium

بزرگترین آکواریوم اقیانوس نمای ” oceanarium ” اروپا  که گونه‌های مختلف جانوران آبزی دریاها را به نمایش می‌گذارد، در شهر مسکو پایتخت کشور روسیه قرار دارد. اقیانوس نمای ” oceanarium ” جدید  مسکو بالغ بر ۴۰ هزار متر مربع  مساحت داشته و از آکواریوم بزرگ شهر بارسلونای اسپانیا را که تاکنون بزرگترین آکواریوم اروپا محسوب می‌شد به رده دوم منتقل خواهد کرد. آکواریوم بارسلونا دارای ۱۱ هزار گونه جانوران دریایی و آبزی بوده و مساحتی بالغ بر پانزده هزار متر مربع را پوشش می‌دهد. آکواریوم جدید روسیه در مرکز نمایشگاهی  VDNKh قرار دارد.

پارک گورکی Gorky Park

پارک گورکی Gorky Park
پارک گورکی Gorky Park

پارک گورکی «Gorky Park» که در سال ۱۹۲۸ میلادی افتتاح شده است را می‌توان بزرگترین پارک در مرکز شهر مسکو معرفی کرد. به تازگی و با هدف به روز رسانی و تجهیز این پارک، تغییرات زیادی در آن اعمال شده و بسیاری از سرگرمی‌ها و تجهیزات قدیمی آن با تجهیزات مدرن تعویض شده و در آن مکانی ویژه برای آموزش انواع ورزش، هنر و اجرای کنسرت‌های موسیقی طراحی شد. این پارک به دلیل جذابیت‌های ویژه و خاص خود در طول سال همواره میزبان خیل کثیری از اهالی شهر مسکو و گردشگران است. همه ساله در فصول سرد سال بخش عمده‌ای از پارک گورکی به میدان اسکیت روی یخ تبدیل می‌شود. در حقیقت مسئولان این پارک با کمک فناوری‌های مدرن و استفاده از فرصت طبیعی زمستان سرد و طولانی مسکو، این میدان اسکیت روی یخ را ایجاد کرده و به مدت ۵ ماه در طول سال مورد بهره‌برداری قرار می‌دهند. افرادی که در فصول سرد سال برای اسکیت روی یخ به این پارک می‌آیند می‌توانند از کافه‌ها و رستوران‌های متعدد موجود در این مرکز استفاده کرده و علاوه بر خوردن غذا یا یک فنجان چای یا قهوه داغ، کمی استراحت کرده و سپس به میدان بازی بازگردند.

رصدخانه پارک گورکی Gorky Park’s Observatory

رصدخانه پارک گورکی Gorky Park’s Observatory
رصدخانه پارک گورکی Gorky Park’s Observatory

نخستین مرکز رصدخانه‌ای پارک گورکی در سال ۱۹۲۹ میلادی تاسیس شد. این ساختمان در ابتدا بخشی از یک مجموعه ستاره‌شناسی محسوب می‌شد که امروزه تنها بخش باقیمانده از آن به شمار رفته و مابقی قسمت‌ها طی زمان طولانی تغییر کاربری داده و یا تخریب شدند. امروزه این رصدخانه دارای تجهیزات مدرن، یک گنبد جدید و تلسکوپ‌های ویژه‌ای است که بازدیدکنندگان می‌توانند با کمک آن‌ها به تماشای ستاره‌ها بپردازند.

پارک پیروزی Victory Park

پارک پیروزی Victory Park
پارک پیروزی Victory Park

این پارک در حقیقت به عنوان یک یادواره عظیم از جنگ جهانی دوم محسوب شده و در سال ۱۹۹۵ برای سالگرد پنجاه سالگی پیروزی ارتش روسیه در این جنگ مخوف بنا شده است، این پارک دارای ایستگاه متروی منحصر به خود است که با نام همین پارک شناخته می‌شود. با گردش در این پارک می‌توانید با بخش‌های شناخته نشده‌ای از جنگ جهانی آشنا شوید.

در جنگ جهانی دوم ارتش نیرومند آلمان نازی در پی حمله‌‌ای برق‌آسا در فصل بهار توانست بخش‌‌های زیادی از روسیه را تصرف کرده و تا پایان تابستان به لنین‌گراد نیز برسد اما با فرارسیدن زمستان بار دیگر ورق برگشته و این بار نوبت ارتش سرخ اتحاد جماهیر شوروی بود که شکست‌های پی ‌در پی خود را به نیروی نازی‌‌ها تحمیل کند. شکستی که درنهایت منجر به سقوط برلین و پایان جنگ جهانی دوم شد.

پارک پیروزی در سال ۱۹۹۵ میلادی و همزمان با پنجاهمین سالگرد پایان جنگ جهانی دوم افتتاح شد. انتخاب این محل برای ساخت پارک پیروزی، هوشمندانه بوده و این محل دقیقاً جایی است که روزگاری پیش‌تر ناپلئون بناپارت امپراتور فرانسه جهت دریافت کلید شهر مسکو پس از شکست دادن روسیه، تشریفات خاصی را برگزار کرده بود. این پارک دارای ۱۴۱۸ آب نمای مختلف است که به تعداد روزهای جنگ جهانی دوم برای روسیه اشاره دارد.

یک ستون هرمی ویژه در مرکز پارک قرار دارد که ۱۵۰ متر ارتفاع داشته و بر فراز آن مجسمه الهه پیروزی در اساطیر یونان باستان یعنی «نایک» (Nike) دیده می‌شود.

همه‌ساله در تاریخ نهم ماه می و هم‌زمان با فرارسیدن روز پیروزی، مراسم ویژه‌ای در این پارک برگزارشده و اهالی شهر مسکو در این محل گرد هم آمده و به جشن و پای ‌کوبی می‌پردازند. ازجمله بخش ‌های دیدنی این مراسم، حضور کهنه سربازهای قدیمی و فرزندان کسانی است که در جنگ جهانی دوم حضور داشتند.

برای دسترسی به پارک پیروزی می‌توانید از مترو استفاده کرده و در ایستگاه «پارک پوبدی» (Park Pobedy metro station) پیاده شوید. ورود به پارک رایگان است اما برای بازدید از موزه باید بلیت تهیه کنید. درنهایت به خاطر داشته باشید که این پارک در روزهای دوشنبه و همچنین آخرین پنج ‌شنبه هرماه تعطیل است.

آرامگاه نوودویچی Novodevichy cemetery

آرامگاه نوودویچی Novodevichy cemetery
آرامگاه نوودویچی Novodevichy cemetery

مجموعه آرامگاهی نوودویچی با ۷ و نیم هکتار مساحت، منزل ابدی مشهورترین شخصیت‌های هنری، سیاسی، ادبی و علمی روسیه محسوب می‌شود که امروزه به صورت یک موزه زیبا درآمده و جز جاذبه های شهر مسکو به شمار می‌رود.

آرامگاه نوودویچی در شهر مسکو یکی از دیدنی‌ترین مناطق این شهر محسوب می‌شود که در خود مقابر تعدادی از شناخته شده‌ترین شخصیت‌های تاریخ معاصر روسیه را جای داده است. شالوده اصلی این آرامگاه متعلق به قرن نوزدهم میلادی بوده و در آن بیش از ۲ هزار مقبره افراد مشهور کشور روسیه از جمله اساتید دانشگاه، اشراف‌زادگان و … وجود دارد. بخش عمده این قبرستان در فاصله سال‌های پس از ۱۸۹۸ و در ضلع جنوبی صومعه شکل گرفته است، البته افتتاح رسمی این مجموعه آرامگاهی در سال ۱۹۰۴ میلادی بوده و پس از تاریخ فوق، این گورستان با سرعت رشد کرده و به مشهورترین و بهترین محوطه آرامگاهی شهر مسکو تبدیل شد. در بین افراد دفن شده در آرامگاه نوودویچی می‌توان به داستان نویس و ادیب مشهور روسیه یعنی آنتوان چخوف اشاره کرد. با کمی جستجو در بین دیگر افراد مشهور در این مجموعه می‌توان نام‌هایی پر آوازه‌ای مانند «نیکولای گوگول» (Nikolay Gogol) و «فئودور شالیاپین» (Fyodor Shalyapin)  را نیز مشاهده کرد. در دهه های ۲۰ و ۳۰ قرن بیستم میلادی شاهد دفن شدن افرادی مانند برادر لنین «دیمیتری اولیانوف» (Dmitrty Ulianov)، همسر ژوزف استالین یعنی «آلیلویوا استالین» (Alliluyeva-Stalina)، پسر ماکسیم گورگی و … در مجموعه آرامگاهی نوودویچی هستیم.

از جمله دیگر نویسندگان مشهوری که آرامگاه آن‌ها در این محل قرار دارد، می‌توان به لئو تولستوی وبولگاکوف اشاره کرد. مشهورترین شاعر این مجموعه نیز مایوکوفسکی محسوب شده و  آهنگسازان مشهوری از جمله «پروخوفیو» (Prokhophiev)؛ «شوستاکوویچ» (Shostakovich)، «اشنیتکه» (Shnitke) نیز فهرست طولانی مشاهیر این مجموعه را تکمیل می‌کنند. در سفر به مسکو ، حتما زمانی را برای بازدید از این مجموعه منحصر به فرد اختصاص داده و ساعاتی را با افراد مشهور و بزرگان معاصر روسیه بگذرانید.

گشت و گذار در سفر به مسکو

در سفر به مسکو در نظر داشته باشید که مرکز شهر بهترین محل برای پیاده‌روی و گشت و گذار است و علاوه بر این، بهترین محل برای دست یابی و استفاده از مترو برای مسیرهای دور محسوب می‌شود. مترو شهر مسکو بسیار وسیع و گسترده بوده و از معماری بسیار زیبا و قابل توجهی برخوردار بوده و می‌توان گفت که هزینه استفاده از مترو نیز نسبتا ارزان است.

ساده‌ترین راه برای پرداخت هزینه مترو، خرید یک بلیط قرمز با تعدادی شماره سفرهای پیش بارگیری شده از باجه‌های بلیط فروشی است. این بلیط‌ها برای اتوبوس‌ها و قطارهای برقی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. هزینه سفر بر اساس شماره سفرهای درج شده تعیین می‌شود. برای نمونه می‌توان گفت: هزینه یک کارت ۱۱ سفره در حدود ۳۲۰ روبل می‌شود به این معنا که برای هر سفر ۲۹ روبل هزینه محاسبه شده است.

حمل و نقل در شهر مسکو

در صورتی که شما در استفاده از تراموا، مترو، اتوبوس‌ها و اتوبوس‌های برقی برنامه‌ریزی کنید، می‌توانید از خرید یک کارت هوشمند قابل حمل پلاستیکی استفاده کنید.

در سفر به مسکو می‌توان از امکانات نسبتا کاملی در زمینه حمل ونقل شهری بهره‌مند شد زیرا امکان استفاده از خطوط مترو، خطوط تراموا، منو ریل، اتوبوس و تاکسی‌رانی برای مسافران مهیا است. بهتر است با توجه به وسعت زیاد شهر نسبت به تهیه نقشه شهر اقدام کرده و در صورت دسترسی به اینترنت در تلفن همراه خود، از نرم‌افزارهای مسیریاب برای گردش در شهر استفاده کنید. متاسفانه بیشتر نشانه‌های خیابان‌ها و تابلوهای مسکو به زبان روسی بوده و کمتر نشانی از زبان انگلیسی در آن دیده می‌شود. به همین دلیل بهتر است همواره آدرس هتل خود را همراه داشته و همچنین برای گردش در شهر و دیدن مناطق مختلف آن برنامه‌ریزی و مسیربندی کنید تا از اتلاف وقت و هزینه خود جلوگیری کرده و حداکثر استفاده را از زمان بکنید. ایستگاه‌های مترو مسکو را می‌توان از جمله جاذبه‌های منحصر به فرد این شهر محسوب کرد زیرا نوع تزئینات برخی از این ایستگاه‌ها به گونه‌ای است که شما خود را در یک قصر مجلل احساس می‌کنید. در دوران حکومت اتحاد جماهیر شوروی، شهر مسکو نیز مانند سایر شهرهای این کشور در افول اقتصادی قرار گرفته بود که پس از فروپاشی رژیم کمونیستی، مسکو توانست سیر بسیار مناسبی را از نظر اقتصادی طی کرده و پروژه‌های بسیاری را به مرحله اجرا درآورد که مهم‌ترین آنها سیستم مونو ریل این شهر است که در سراسر شهر کشیده شده است.

شهر مسکو برای فرار از ترافیک درون شهری تعداد زیادی جاده کمربندی را در خود جای داده است که مهمترین و مشهور ترین آنها کمربندی بولوارد است که در سال۱۸۲۰  میلادی ساخته شده است نکته جالب درباره این جاده این است که ساخت آن درست روی محل سابق قرارگیری دیوراهای شهر در قرن شانزدهم بوده است.

متروی شهر مسکو

ایستگاه مترو Komsomolskaya
ایستگاه مترو Komsomolskaya

شبکه متروی شهر مسکو از نظر نوع معماری؛ تزئینات و قدمت، در زمره منحصر به فردترین و جالب توجه‌ترین شبکه‌های جهان قرار دارد. در ساخت این شبکه از تلفیق هنر و معماری در حد کمال استفاده شده است.

در این میان شاید کمتر کسی اطلاع داشته باشد که در زیر زمین شهر مسکو، دنیایی شگفت انگیز از هنر و معماری نهفته است که شاید بتوان آن را یکی از عجایب معماری معاصر دانست. این دنیای زیبا که تلفیقی از هنر و معماری در خدمت صنعت حمل و نقل است، در قالب متروی زیر زمینی شهر دیده می‌شود که به اندازه ای هنرمندانه طراحی شده است که شاید با دیدن تصاویر آن به ذهن هر بیننده‌ای موزه، قصر یا تالارهای تشریفاتی تداعی شود.

امروزه متروی شهر مسکو دارای نزدیک به ۳۳۹ کیلومتر طول بوده و ۱۳ خط  در آن مسافران را در ۲۰۶ ایستگاه شهری و حومه جا به جا می‌کنند. این مجموعه زیبا و بی‌نظیر در جهان تنها در خدمت سیستم حمل و نقل شهری نبوده و یکی از اصلی‌ترین جاذبه‌های گردشگری این شهر نیز به شمار می‌رود.

ایستگاه‌های مترو در سطح شهر مسکو از ساعت ۵:۳۰ صبح تا ۱:۰۰ صبح باز هستند و ورودی‌های ایستگاه در ساعت ۱:۰۰ صبح بسته می‌شوند و در این زمان آخرین قطار از تمام ایستگاه های پایانی خارج می‌شوند. لازم به ذکر است که همه پله برقی نیز در ساعت ۱:۰۰ خاموش می‌شوند.

در ایستگاه‌های مترو، می‌توان نشانه‌ها را به زبان انگلیسی و الفبای لاتین دید اما این نشانه‌ها در همه بخش‌ها وجود ندارند. هر واگن قطار مترو دارای یک نقشه به خط لاتین است علاوه بر آن یک نقشه به خط لاتین نیز در نزدیکی ورودی هر سکوی مترو وجود دارد. قابل ذکر است که داخل همه قطارهای مترو با یک سیستم واحد دارای وای‌فای رایگان هستند اما مسافران باید یک شماره تلفن روسی برای دریافت مجوز کد برای دسترسی به وای فای رایگان داشته باشند. علاوه بر آن برخی از ایستگاه‌های قطار توسط معماری بسیار زیبا تزئین شده‌اند که ارزش گردشگری و توریستی دارند. جالب ترین و پر جاذبه‌ترین این ایستگاه‌ها، ایستگاه‌های مترو کومسومولسکیا (Komsomolskaya)، نووولوبودوسکیا (Novoslobodskaya)، کیوسکیا (Kievskaya)، کروپوثیدسکیا (Kropotkinskaya) خط ۱ قرمز رنگ، آلباتسکیا (Arbatskaya) خط ۳ سورمه‌ای، Ploschad ‘Revolyutsii خط ۳ سورمه ای، مایاکوفسکیا (خط ۲ سبز تیره) هستند. همچنین از نظر تاریخی خط مترو شماره ۴ آبی رنگ، دارای قدیمی‌ترین ایستگاه‌ها است که در سال ۱۹۳۵ میلادی افتتاح شدند.

ایستگاه متروی وروبویی گوری (Vorob’evy gory) در خط ۱ قرمز رنگ، یک ایستگاه منحصر به فرد بوده که بر روی پلی واقع در رودخانه مسکو قرار گرفته است. این پل محل عبور خودروها نیز است که در سطحی دیگر این انتقال را متحمل می‌شود. این ایستگاه از چشم انداز بسیار زیبایی برخوردار است.

اتوبوس عادی و برقی

همه خیابان‌های بزرگ و طولانی شهر مسکو دارای یک خط اتوبوس عادی و یک خط اتوبوس برقی هستند. ساعت کاری معمول اتوبوس‌های عادی و برقی در این شهر از ساعت ۵:۳۰ صبح تا ۱ بامداد است و تنها تعداد کمی خطوط شبانه‌روزی دیده می‌شود.

مارشروتکا marshrutka

مارشروتکا marshrutka

مارشروتکا نوعی وسیله نقلیه مشابه مینی‌بوس یا تاکسی‌های شهری است که دارای خطوط متعددی بوده و ممکن است در سفر به مسکو از آن استفاده کنید. کرایه مارشروتکا معمولا نقدی پرداخت شده و از اتوبوس سریعتر هستند. در این وسیله نقلیه برای توقف باد به راننده اعلام کنید. آستاناویتی زدس (Остановите здесь) که به معنی اینجا توقف کنید است را بهتر است در سفر به مسکو به یاد داشته باشید.

قطار ریلی حومه شهر (commuter rail)

این خطوط ریلی عموما بین ایستگاه‌های مترو و قطار شهر مسکو و مناطق حومه شهر در تردد بوده و اگر در طول سفر به مسکو قصد دیدار از مناطق حومه شهر را داشته باشید می‌توانید از این وسیله حمل و نقل عمومی استفاده کنید. برای اطلاع از مسیرها و قیمت خطوط قطار ریلی حومه شهر به آدرس Yandex.ru مراجعه کرده و نسبت به رزرو بلیط اقدام کنید.

مونوریل شهری

شهر مسکو دارای یک خط مونوریل با طول ۴٫۷ کیلومتر است که در طول مسیر خود در شش تیستگاه توقف می‌کند. در سفر به مسکو می‌توانید با سوار شدن به مونوریل، علاوه بر رسیدن به مقصد خود، تجربه‌ای متفاوت داشته و شهر را از زاویه‌ای تازه مشاهده کنید. در مسیر این مونوریل شما می‌توانید برج استانکینو (Ostankino Tower) نمایشگاه VDNKh و بسیاری از دیگر دیدنی‌های مسکو را ببینید.

تاکسی های شهری

تاکسی‌های شهری در سفر به مسکو می‌توانند گزینه‌ای بسیار مناسب برای تردد در برخی مسیرها محسوب شوند. البته در این میان مراقب راننده‌های شخصی و تاکسی‌های غیر رسمی هم باشید زیرا معمولا این تاکسی‌ها از گردشگران مبلغ بیشتری مطالبه می‌کنند. هزینه سفرهای شهری با تاکسی نسبتا گران بوده و یک سفر ۱۰ دقیقه ای می‌تواند حدود ۳ تا ۴ هزار روبل هزینه داشته باشد. بهتر است پیش از سوار شدن به تاکسی با راننده نسبت به تعیین قیمت اقدام کرده و حتما چانه بزنید.

اپلیکیشن‌های متعدد مسافربری مثل Uber ,Yandex Taxi و GetTaxi در این شهر فعال بوده و در سفر به مسکو می‌توانید از آن‌ها استفاده کرده و نگران پرداخت اضافه قیمت نباشید زیرا هزینه این سرویس‌ها بر اساس مسافت طی شده از سوی اپلیکیشن اعلام می‌شوند.

تردد در شهر با کشتی و قایق

شهر مسکو دارای رودخانه‌های فراوانی است و در سفر به مسکو تردد روی رودها می‌تواند خاطره‌ای فراموش نشدنی برایتان رقم بزند. البته با کمک قایق‌های مسافری و کشتی‌ها امکان دسترسی به همه بخش‌های شهر را نداشته و این روش سفر چندان سریع هم نیست اما شما در طول مسیر فرصت دیدن مناظری بسیار زیبا و استثنائی را خواهید داشت.

شرکت تورهای قایقرانی پایتخت یا (Stolichnaya Sudokhodnaya Kompania) مسیرهای متعددی را در رودخانه‌های شهر مسکو ارائه می‌کند که هزینه بلیط‌های آن بین ۴۰۰ تا ۸۰۰ روبل می‌شود. شرکت فلوتیلا رادیسون رویال (Flotilla Radisson Royal )  نیز دیگر گزینه مناسب برای سفرهای رودخانه‌ای در مسکو محسوب می‌شود که بلیط مسیرهای آن بین ۶۵۰ تا ۲ هزار روبل بوده و قایق‌های این شرکت می‌تواند به سادگی در فصل زمستان روی سطح یخزده رودها حرکت کرده و در داخل این کشتی‌ها به دلیل وجود پنجره‌های بزرگ در فصل زمستان می‌توانید مناظر زیبای اطراف را تماشا کرده و از بادهای سرد و شدید در امان باشید و قهوه‌ای داغ نوش جان کنید. ایستگاه اصلی این شرکت در پارک گورکی قرار دارد.

سفرهای درون شهری با دوچرخه

شرکت ولوبایک (Velobike) دارای شبکه‌ای وسیع از دوچرخه‌ها در شهر است که در سفر به مسکو می‌توانید از خدمات آن استفاده کنید. این شرکت دارای ۲ هزار و ۷۰۰ دوچرخه و بیش از ۳۰۰ ایستگاه در گوشه و کنار شهر است که به ارائه خدمات می‌پردازند. برای استفاده از این خدمات شما باید در وب سایت شرکت ثبت نام کرده یا اپلیکیشن آن را روی تلفن همراه خود نصب کنید. هزینه استفاده از این خدمات برای یک روز ۱۵۰ روبل و برای یک ماه ۵۰۰ روبل است. پس از آن برای نیم ساعت نخست اجاره دوچرخه هزینه‌ای گرفته نشده و سپس باید کرایه پرداخت کنید.

مراکز خرید شهر مسکو

خیابان New Arbat Street
خیابان New Arbat

خیابان اربت نو  New Arbat Street را می‌توان اصلی‌ترین مرکز تجاری شهر معرفی کرد. این خیابان درست به صورت موازی با نسخه قدیمی خود واقع شده است و برای گردشگرانی مفید خواهد بود که به دنبال مراکز خرید لوکس و محیط‌های امروزی هستند، این خیابان به عنوان متمول‌ترین خیابان در تمامی روسیه شناخته می‌شود. برخی از مشهورترین مراکز خرید در شهر مسکو عبارتند از:

Izmaylovsky Market واقع در  Izmalylovo Park که در آن می‌توان همه چیز پیدا کرد. اگر چه این بازار همه روزه مشغول فعالیت است اما بسیاری از غرفه‌های آن تنها در روزهای آخر هفته باز هستند و به همین دلیل بهتر است برنامه بازدید و خرید از این محل را برای روزهای شنبه و یکشنبه تنظیم کنید. برای ورود به این بازار باید ورودیه‌ای برابر با ۱۰ روبل پرداخت کنید.

Aviapark از دیگر مراکز خرید مشهور مسکو محسوب می‌شود که عنوان بزرگترین مرکز خرید اروپا را به خود اختصاص داده است. در این مرکز خرید بیش از ۵۰۰ مغازه، یک سینمای بزرگ، ۱۷ سالن، باغ زمستانی و آکواریومی ۴ طبقه وجود دارد.

اگر به دنبال خرید از برندهای مشهور و نمایندگی‌های رسمی شرکت‌های معتبر دنیا در حوزه پوشاک و لوازم الکترونیک در سفر به مسکو هستید، مرکز خرید Evropeisky در Kiyevsky Station بهترین گزینه برای شما محسوب شده و می‌توانید بهترین فروشگاه‌های این حوزه را در مرکز خرید فوق، جستجو کنید. البته در شهر مسکو صدها مرکز خرید و بازار کوچک و بزرگ وجود دارد و موارد معرفی شده تنها بخشی از مشهورترین آن‌ها هستند.

سوغاتی و صنایع دستی شهر مسکو

ماتریوشکا Matryoshka
ماتریوشکا Matryoshka

مشهورترین سوغاتی روسیه و شهر مسکو را می‌توان ماتریوشکا Matryoshka محسوب کرد. ماتریوشکا شامل مجموعه‌ای از عروسک‌های چوبی رنگ شده در ابعاد مختلف از کوچک به بزرگ هستند که در داخل یکدیگر قرار می‌گیرند. این عروسک‌ها معمولا بین سه تا ده عدد بوده و گاهی تا ۵۰ عروسک نیز برای یک مجموعه ساخته می‌شود. این عروسک‌ها معمولا ملبس به لباس سنتی زنان روسیه و روسری مشهور آن‌ها هستند.

کهربا را می‌توان دیگر سوغاتی مشهور شهر مسکو دانست، کهربا عبارت است از حشرات و جانورانی که میلیون‌ها سال پیش در شیره گیاهان اسیر شده و سالم باقی مانده‌اند. بیش از ۹۰ درصد کهربای جهان از منطقه Kalinigrad واقع در غرب روسیه استخراج می‌شود. قطعا شما می‌توانید در سفر به مسکو بهترین و با کیفیت‌ترین کهربا‌های جهان را مشاهده کرده و شانس خرید آن‌ها را داشته باشید.

روسری یا شال مشهور روسی با نام Pavlovo Posad shawls، انواع شکلات‌های روسی که دارای شهرتی بسیار زیاد هستند و کلاه‌های مشهور پوستی قزاقی به نام Ushanka که روی گوش‌ها را می‌پوشاند نیز از دیگر سوغاتی‌های مسکو محسوب می‌شود.

آداب و رسوم مردم مسکو

Culture people

مذهب اصلی مردم روسیه؛ مسیحیت بوده و اکثر آن‌ها پیرو آئین ارتودوکس هستند. بر خلاف تصور عمومی، مردم مسکو نسبت به گردشگران با مهربانی برخورد کرده و مشکل خاصی در این زمینه وجود ندارد. تنها موضوعی که باید در رابطه با برقراری ارتباط با مردم این شهر در نظر داشت، عدم تسلط بسیاری از آن‌ها و به ویژه افراد میانسال و کهنسال به زبان انگلیسی است. در نظر داشته باشید ارتودوکس‌ها دارای اعتقاد مذهبی ویژه و منحصر به فرد خود هستند که ممکن است به نظر سایر افراد دارای جنبه‌های خرافی باشد، به هیچ عنوان سعی نکنید در این رابطه با مردم شهر وارد بحث شوید.

روسیه در منطقه اوراسیا قرار دارد که محل اتصال دو قاره اروپا و آسیا به یکدیگر محسوب می‌شود. این کشور یکی از شناخته شده‌ترین کشورها در جهان محسوب شده و زبان رسمی آن روسی است اما علاوه بر زبان روسی، ۲۷ زبان دیگر به طور نیمه رسمی در بخش‌های مختلف آن رایج است.

یکی دیگر از مواردی که ممکن است در سفر به مسکو با آن برخورد کنید، خرافات در هدیه دادن گل است. در روسیه هیچگاه یک مرد به زن مورد علاقه‌اش یک دسته گل هدیه نمی‌دهد زیرا روس‌ها اعتقاد دارند این موضوع سبب بد‌شانسی شده و در کل هدیه دادن دسته گل تنها موضوعی مرتبط با مراسم تدفین و ترحیم است. پس در سفر به مسکو فکر هدیه دادن یک دسته گل را از سر به در کنید.

از سوی دیگر در نظر داشته باشید مردم روسیه هیچگاه در آستانه چارچوب در با کسی دست نمی‌دهند. این موضوع به فال بد گرفته شده و بیشتر مردم روسیه اعتقاد دارند انجام این کار سبب بروز مناقشه و دعوا خواهد شد.

رویدادها و جشنواره‌ های شهر مسکو

Russian Winter Festival

مردم شهر مسکو در طول سال شاهد تعداد زیادی جشنواره هستند، بیشتر این جشنواره‌ها در سراسر روسیه مشترک بوده و برخی از آن‌ها مختص شهر مسکو بوده و تنها دراین شهر جشن گرفته می‌شوند. برخی از مشهورترین این جشنواره‌ها عبارتند از:

  • کریسمس اروتودوکس‌ها در روزهای ۶ و ۷ ژانویه که در این روز مردم روسیه به جشن و آتش بازی پرداخته و کریسمس را بر اساس تقویم خود جشن می‌گیرند.
  • عید پاک – این جشن مذهبی نیز در ماه مارس برگزار شده و از شب یکشنبه پیش از عید پاک آغاز می‌شود. کلیساها و برخی از مناطق شهر نور افشانی شده و ناقوس‌ها به صدا در می‌آیند.
  • فستیوال تئاتر نقاب طلائی یا Golden Mask Theatre Festival : این فستیوال در ماه‌های مارس و آپریل برگزار شده و همانطور که از نام آن پیداست در روزهای این جشنواره انواع تئاتر و نمایش‌های مختلف اجرا می‌شود.
  • طعم مسکو یا Taste of Moscow : در هر سال به مدت سه روز برخی از رستوران‌های شهر مسکو برنامه‌ریزی ویژه‌ای برای معرفی غذاهای محلی داشته و کارشناسان آشپزی به همراه مردم در رستوران‌ها حاضر شده و انواع غذاهای مختلف روسی را می‌چشند. این جشنواره معمولا در ماه ژوئن که گردشگران زیادی در شهر حضور دارند برگزار می‌شود.
  • جشنواره زمستانی روسیه Russian Winter Festival یا جشنواره یک ماهه نیمه دسامبر تا نیمه ژانویه
  • Mid-December to mid-January : این جشنواره در سراسر روسیه برگزار می‌شود اما بهترین و کامل‌ترین مراسم جشنواره زمستانی را می توان در شهر مسکو شاهد بود. در روزهای این جشنواره، خیابان‌ها با انواع فانوس و لامپ‌های مختلف تزئین شده و شهر حال و هوای خاصی پیدا می‌کند.

نکات امنیتی در شهر مسکو

پلیس توریست مسکو

شهر مسکو به طور عادی جز شهرهای امن محسوب شده و امار جرم و جنایت در آن بسیار کم است. اما به هر حال باید در نظر داشت که این شهر دارای مساحت و جمعیت زیادی بوده و یک کلان شهر به شمار می‌رود. در سفر به مسکو به گردشگران توصیه می‌شود در طول ساعات پایانی شب از تردد در کوچه‌های تاریک و دور افتاده پرهیز کرده و سعی کنید در ساعات نیمه شب به ویژه به صورت انفرادی در شهر تردد نکنید.

در هنگام ورود به روسیه به تمامی گردشگران اطلاع داده می‌شود که باید در تمامی لحظات، گذرنامه خود را به همراه داشته باشند زیرا در صورتی که پلیس شما را متوقف کرده و قصد بررسی گذرنامه‌تان را داشته باشد، باید آن را ارائه کنید اگر نه به دردسر خواهید افتاد.

در اماکن شلوغ و مترو احتمال وجود جیب‌برها وجود دارد پس بهتر است در این شرایط مراقب بوده و بیشتر احتیاط کنید. کلیه گردشگران موظف هستند در هنگام ورود به روسیه فرم‌های مخصوصی را پر کرده و به پلیس ارائه دهند تا برای آن‌ها مجوز ویژه‌ای صادر شود. در صورتی که در هتل اقامت می‌کنید به طور اتوماتیک این مجوز توسط هتل برای شما صادر شده و در هنگام چک این به شما تحویل داده می‌شود. این برگه را همراه داشته باشید و آن را گم نکنید. متاسفانه اکثر پلیس‌های روسیه انگلیسی بلد نیستند ولی اگر مدارک شما کامل باشد هیچ مشکلی برایتان پیش نیامده و در غیر اینصورت برای احراز هویت باید به همراه وی به اداره پلیس بروید.

اگر در فصل زمستان به مسکو سفر می‌کنید، لباس گرم و مناسب و به ویژه کفش‌های گرم و دارای عاج به همراه داشته باشید تا از سر خوردن روی خیابان‌های یخزده در امان باشید. این موضوع می‌تواند به قیمت شکستن دست و پای شما تمام شود.

کشور روسیه در تهران دارای یک سفارت و دو کنسولگری در شهرهای رشت و اصفهان است که شما بر اساس محل سکونت خود می‌توانید به یکی از آن‌ها مراجعه کنید. آدرس  وبسایت سفارت روسیه در ایران https://iran.mid.ru/web/iran_en است که می‌توانید اطلاعات لازم را از آن اخذ کنید.

آدرس: تهران، خیابان نوفل لوشاتو

شماره تماس:

Tel.: + (98 21) 66-70-11-61/63
Fax: + (98 21) 66-70-16-52

کد پستی: ۱۱۳۱۷۱۳۸۱۱   ساعات کاری: ۸ صبح تا ۶ عصر   روزهای تعطیل: جمعه و شنبه

و آخرین نکته در سفر به مسکو اینکه در صورت بروز هر مشکلی می‌توانید از مسئولان سفارت جمهوری اسلامی ایران در مسکو درخواست کمک کنید. آدرس سفارت ایران در مسکو به این شرح است:

  Pokrovsky boulevard, 7, ☎ +۷ ۴۹۵ ۹۱۷-۷۲۸۲#۱۳۱, ۹۱۷-۰۰۳۹, ۹۱۷-۰۱۹۸, ۹۱۷-۰۱۹۹ (iranembassy@iranembassy.ru, fax: +۷ ۴۹۵ ۹۱۷-۳۰۹۲), [۱۱۹]. Mon-Fri 9AM – 4-30PM.

آدرس وبسایت سفارت جمهوری اسلامی ایران در روسیه: http://moscow.mfa.ir

برای سفر به مسکو و آشنایی با نحوه اخد ویزای توریستی روسیه اینجا را کلیک نمایید.

برای سفر به مسکو و آشنایی با استادیوم‌ های مسکو در جام جهانی ۲۰۱۸ اینجا را کلیک نمایید.

برای آگاهی از هتل‌ های نزدیک استادیوم‌ های فوتبال مسکو در جام جهانی ۲۰۱۸ اینجا را کلیک نمایید.

خرید آنلاین بلیط هواپیما به روسیه
خرید آنلاین بلیط هواپیما به مسکو
خرید آنلاین بلیط قطار
خرید آنلاین بلیط اتوبوس
رزرو آنلاین هتل در روسیه
رزرو آنلاین هتل در مسکو