توصیه‌ هایی برای سفر به کشورهای خارجی

آش پشت پا برای مسافران فرنگ

0
443
توصیه‌ هایی برای سفر

توصیه‌ هایی برای سفر      بیمه سفر      بایدها و نبایدهای گمرکی      نکته مهم

با شروع تعطیلات تب و تاب سفرهای خارجی و رفتن به دیار خارج! بسیار داغ می شود. داستان سفرهای خروجی، همیشه با خطرات و چالش‌هایی همراه است که شاید با کمی پیش بینی و به فکر بودن، می‌توان سفر بسیار بی خطر و بدون دغدغه‌ای را انجام داد. مهمترین نقطه ضعف ما ایرانی‌ها در سفرهای خروجی ناآگاهی از حق و حقوق خودمان است. برای آگاهی از این موضوع توصیه‌ هایی برای سفر به خارج از کشور را در این مطلب ذکر کرده ایم.

توصیه‌ هایی برای سفر به خارج کشور

در هنگام ورود به هر کشور، آدرس و تلفن سفارت جمهوری اسلامی ایران را در پایتخت آن کشور به همراه داشته باشید تا در مواقع ضروری و بروز مشکل، بتوانید تماس بگیرید.

واحد پول و نرخ ارز کشور مقصد خود را بدانید و با خواندن سفرنامه‌ها و یا گرفتن اطلاعات از آژانس‌های مسافرتی، به دنبال بهترین راه تبدیل ارز خود باشید. به طور معمول ارزهای خارجی را در بانک‌ها، صرافی‌ها و هتل‌های بزرگ می‌توانید به پول محلی تبدیل کنید. گاهی اوقات این تبدیل در ایران و گاهی در مقصد سفر به سود گردشگر است.

 

در هنگام بازدید از سایت‌های گردشگری، در خیابان‌ها و مکان‌های شلوغ مانند بازارهای خرید، مراقب لوازم شخصی، دوربین و کیف پول خود باشید. دزدها و جیب‌برها در این مکان‌ها چشم‌انتظار شما هستند. سعی کنید پول‌های خود را در جاهای عمومی و مکان‌های پرجمعیت نشان ندهید.

بهتر است در شب به تنهایی در مکان‌های خلوت و یا مشکوک رفت و آمد نکنید.

در بسیاری از کشورها، سیستم حمل و نقل شهری بسیار متنوع است. حواستان باشد که تاکسی در بیشتر کشورها گران است؛ ولی اتوبوس، مترو و یا مونوریل هزینه کمتری برای شما دارد. برای سفرهای ارزان بین شهری نیز دو نکته مهم است: اگر مسیر کوتاه بود سعی کنید با قطار یا اتوبوس سفر کنید و اگر این مسیر بیش از ۳ تا ۴ ساعت بود، می‌توانید از پروازهای داخلی ارزان قیمت که خدمات رفاهی ارائه نمی‌کنند استفاده کنید. همچنین از سوار شدن در اتومبیل‌هایی غیر از خودروهای نقلیه عمومی پرهیز کنید.

چنانچه در یک کشور دیگر دچار حوادثی مثل سرقت پول یا مدارک مسافرتی شدید، ضروری است قبل از هر کار موضوع را به اطلاع پلیس محلی برسانید و گزارش پلیس را در این رابطه دریافت کنید. بدیهی است گزارش رسمی پلیس، به شما امکان خواهد داد موضوع را در نهادهای مربوطه به نحو موثرتری پیگیری کنید.

پیش از سفر و یا در هنگام ورود به هر کشور، لیست شماره تلفن‌ها و مراکز بیمارستانی و بهداشتی شهرهای محل اقامت خود را تهیه کنید. با توجه به وجود بیماری‌های مسری نظیر هپاتیت B و ایدز، لازم است ضمن رعایت نکات بهداشتی، از هرگونه ارتباط غیر مطمئن پرهیز کنید.

همیشه یک کپی از مدارک خود (پاسپورت، کارت ملی، شناسنامه، ویزای کشور مقصد و بلیت) به همراه داشته باشید. سعی کنید اصل مدارک خود را در جعبه ایمنی (Safe Box) هتل یا اتاق خود نگه دارید؛ ولی اگر آن‌ها را همراه خود می‌برید، در جایی امن مانند آویز گردن یا کیف کمری خود قرار دهید و مداوم از بودن آن‌ها مطمئن شوید. به هیچ عنوان و تحت هیچ شرایطی، این مدارک را در اختیار افراد ناشناس قرار ندهید.

در بیشتر کشورها عکسبرداری از مناطق دولتی، نظامی، امنیتی و در برخی موارد مکان‌های مذهبی و فرهنگی ممنوع است و منجر به بازداشت و پرداخت جریمه خواهد شد. بنابراین لازم است پیش از عکسبرداری از این مکان‌ها از قبل با مسئولان امنیتی آن‌ها هماهنگ کنید و از آن‌ها اجازه بگیرید.

در هنگام ورود به کشور مقصد، افراد ناشناس و گاهی ایرانی، با عنوان‌های مختلفی از جمله مترجم و راهنما پیش شما می‌آیند و پیشنهاد کمک به شما می‌دهند؛ توصیه می‌شود به آن‌ها اعتماد نکرده و حتی هدف از مسافرت خود را نیز به آن‌ها نگویید. اگر به همراه تور سفر می‌کنید، راهنمای تور و یا کارگزار محلی تور، بهترین کمک‌رسان شما هستند.

همیشه آگاهانه و با اطلاع سفر کنید. هنگامی که روادید شما برای سفر آماده شد، در جستجوی اطلاعات تاریخی، فرهنگی، طبیعی و تفریحی مقصد خود باشید. بنگاه بزرگی به نام اینترنت، کتاب‌های راهنما و بروشورهای آژانس‌های گردشگری راهنمای خوبی برای شما هستند.

بیمه سفر

با توجه به هزینه بالای درمان در خارج از کشور توصیه می‌شود از تسهیلات مربوط به بیمه مسافر استفاده کنید. البته باید گفت بیمه‌های موجود تنها برای موارد پیش‌بینی نشده بوده و نمی‌توان از تسهیلات آن برای درمان بیماری‌های خاص بهره برد. تمامی مسافران ورودی به کشورهای خارجی بایستی دارای بیمه باشند، به همین خاطر از بیمه کننده و یا کارگزار صادر کننده آن بخواهید شرایط استفاده از بیمه و چگونگی استفاده از آن را در کشور مورد نظر به شما اطلاع دهد، مثلا شماره تلفن و یا مرکزی که بتوان از آن بیمه بین المللی استفاده کرد را به شما معرفی کنند.

بایدها و نبایدهای گمرکی

ورود برخی از کالاها و اجناس، ممنوع و یا مستلزم کسب مجوز از مقام‌های مربوطه است:
• سلاح گرم و مهمات
• چاقو، تیروکمان، نانچیکو، پنجه بوکس.
• حیوانات و گیاهان.
• مواد مخدر و داروهای روان‌گردان یا داروهایی که از مشتقات اسید بربیتوریک بوده و به عنوان داروهای مسکن و خواب‌آور تجویز شوند.
• محصولات ساخته شده از جانوران وحشی.

ورود و خروج ارزهای خارجی همراه مسافر بیش از ۱۰ هزار دلار آمریکا. چنانچه در هنگام ورود اظهاریه مربوطه تکمیل و ارائه شود، هنگام خروج ممانعتی به عمل نمی‌آید. در غیر این صورت ارز همراه مسافر مصادره و دارنده آن نیز جریمه خواهد شد.

کالای خریداری شده بدون مالیات (TAX FREE) از فروشگاه‌های داخل فرودگاه، نباید از حد مجاز تعیین شده، بیشتر باشد.

محصولات گیاهی و حیوانی، میوه، سبزیجات، محصولات کشاورزی، جنگلی، دریایی و مواد غذایی بایستی در بدو ورود توسط مسافر اظهار گردد. در صورت تایید مقامات گمرکی و بهداشتی اجازه ورود خواهند یافت.

چنانچه مسافر کالایی مربوط به دیگران را به همراه داشته باشد و در هنگام ورود به مقامات گمرکی اعلام نکند، در صورت کشف آن از سوی مسئولان گمرک، ملزم به پرداخت مالیات و عوارض گمرکی خواهد بود. همچنین در صورتیکه مسافر رسیدهای غیر واقعی ارائه کند، ممکن است جرایم سختی برای وی در نظر گرفته شود.

اگر به هر دلیل توسط پلیس محلی بازداشت شدید، از مامورها بخواهید به استناد ماده ۳۶ کنوانسیون وین ناظر بر امور کنسولی، مراتب را به سرعت به سفارت یا نزدیکترین سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران اطلاع دهند. اگر زبان رسمی آن کشور را نمی‌دانید، از امضاء هرگونه اوراق و اسناد خودداری کنید. البته باید مطلع باشید شما در این کشور تحت حاکمیت قوانین و مقررات محلی آن هستید و وظایف نمایندگی جمهوری اسلامی ایران مبنی بر ارایه خدمات کنسولی، به معنای نقض مقررات کشور مقصد نیست.

نکته مهم در دیار غربت

نکته مهم دیگری که برای رفتن به فرنگ و دیار غربت نباید از یاد برد، هول نشدن و مراجعه به دانسته‌ها و نکاتی است که در زیر به آن‌ها اشاره شده است. در بسیاری از سفرهایم به عنوان راهنمای تور، مسافران را به آنچه باید بدانند و حقوق اصلی آن‌هاست، آگاهی داده‌ام و اثرات مثبت آن را در هنگام برخورد آن‌ها با مشکلات مختلف در کشوری غریب، مشاهده کرده‌ام.

توصیه‌ هایی برای سفر

برای مشاهده اینفوگرافیک با کیفیت بالاتر اینجا را کلیک نمایید.

خرید آنلاین بلیط هواپیما
خرید آنلاین بلیط قطار
خرید آنلاین بلیط اتوبوس
رزرو آنلاین هتل