شهر استانبول با تاریخی طولانی و درخشان برای سال‌ها مراکز امپراتوری‌های مهمی چون روم شرقی و عثمانی بوده و از سوی دیگر موقعیت جغرافیایی خاص آن در بین دو قاره اروپا و آسی، وجود تنگه بسفر و سواحل زیبا سبب شده است تا این شهر دارای تعداد زیادی مراکز تاریخی و تفریحی باشد. بسیاری از آثار تاریخی شهر به دوران بیزانس تعلق داشته و نوع پراکندگی مناطق دیدنی و جاذبه های استانبول به گونه‌ای است که تقریبا در هر بخش می‌توان به این آثار دسترسی داشت. در بخش شمالی شهر نمایشگاه‌های هنری متعددی در دسترس بوده و بخش مالی میدان تقسیم نیز جنبه تجاری و بازگانی دارد. در این بخش موزه نظامی شهر واقع شده است که دیدن آن خالی از لطف نیست. در ذیل به طور خلاصه شما را با برخی از جاذبه های استانبول و مهمترین و دیدنی‌ترین آثار گردشگری شهر آشنا می‌کنیم.

جاذبه های استانبول

مسجد ایاصوفیه

مسجد ایاصوفیه
مسجد ایاصوفیه

بدون شک مسجد ایاصوفیه را می‌توان ویترین گردشگری شهر استانبول معرفی کرد و یکی از مهمترین جاذبه های استانبول می‌باشد. این بنا دومین گنبد بزرگ تاریخی جهان محسوب شده و در زمان پادشاهی بیزانس تنها یک کلیسای شاخه اورتدکس بود که بعدها مسلمانان در آن تغییر کاربری داده و از آن به عنوان مسجد استفاده کردند البته امروزه این مجموعه جنبه مذهبی نداشته و به صورت یک موزه بزرگ است.

بنای اصلی این مجموعه در فاصله سال‌های ۵۳۲  تا ۵۳۷ میلادی و به امر امپراتور روم شرقی ساخته شد. گفتنی است این کلیسا سومین کلیسای ساخته شده در این محل است و این مجموعه از سال ۱۴۵۳ میلادی یک مسجد محسوب می‌شود. این مجموعه از چهار مناره برخوردار است و مناره جنوب غربی بنا از آجرهای قرمز رنگ ساخته شده در حالی که سه منار دیگر با مرمر سفید ساخته شده‌اند که نشان از مرمت و بازسازی مناره‌ها دارد. در تزئینات داخلی بنا و دور تا دور سقف آن کتیبه‌هایی از آیات قرآن و نام‌های الله، محمد(ص)، علی(ع)، حسن(ع)، حسین(ع)، ابوبکر، عمر و عثمان به کار رفته که در زمان پادشاهی سلطان عبدالمجید انجام شد. این آیات قرآنی به خط هنرمند مشهور آن زمان یعنی مصطفی چلبی نوشته شده است. بلندای گنبد بزرگ این مسجد از سطح زمین ۵۵ متر و قطر آن ۳۱ متر است که به وسیله چهل پشت بند و چهار ستون استوار شده است. مهم‌ترین بازسازی و مرمت این بنای بزرگ در زمان سلطان عبدالمجید و زیر نظر دو برادر معمار سوئیسی به نام‌های گاسپر و جیوسپ فوستی در بین سال‌های ۱۸۴۷ تا ۱۸۴۹ میلادی انجام گرفت. در این کار بزرگ هشتصد کارگر به این معماران کمک کردند.

کاخ باستانی توپکاپی (کاخ توپ قاپی)

کاخ باستانی توپکاپی
کاخ باستانی توپکاپی

یکی از جاذبه های استانبول کاخ موسوم به توپکاپی (توپ قاپی) Topkapı Saray می‌باشد که یکی از قصرهای مشهور متعلق به امپراتوری عثمانی است که در فاصله قرن‌های ۱۵ تا ۱۹ میلادی مورد استفاده قرار داشت. این کاخ به دستور سلطان محمد فاتح تاسیس شده و بیشتر کاربری اداری داشته است. در حال حاضر در این مجموعه یک موزه دیدنی قرار دارد که توصیه می‌کنیم در سفر به استانبول حتما زمانی را برای دیدن آن اختصاص دهید. از جمله آثار موجود در این موزه می‌توان به شمشیر، مو و دندان منتسب به پیامبر گرامی اسلام اشاره کرد.

مسجد سلطان احمد

مسجد سلطان احمد
مسجد سلطان احمد

در زبان ترکی مسجد سلطان احمد Sultanahmet Camii می‌شود که یکی از مسجدهای مشهور استانبول بوده که در بخش قدیمی این شهر واقع شده است. این مسجد بین سال‌های ۱۶۰۹ تا ۱۶۱۹ میلادی به دستور سلطان احمد یکم از پادشاهان عثمانی ساخته شد. این پادشاه پس از مرگش در این مسجد دفن شده به همین جهت نام آن مسجد سلطان احمد خوانده شد. البته به دلیل وجود کاشی‌های آبی رنگ در تزئینات معماری این مسجد، به مسجد آبی نیز شهرت پیدا کرده است. فاصله این مسجد تا مسجد ایاصوفیه بسیار کم است و در چند قدمی کاخ توپ قاپی قرار دارد. در سفر به شهر استانبول می‌توان در یک برنامه‌ریزی مناسب در مدت کوتاه چندین محل دیدنی و باستانی را یکی پس از دیگری بازدید کرد. این مسجد تا ساحل بسفور فقط چند دقیقه فاصله دارد. سده فار محمد آقا، معمار این مسجد از سوی سلطان احمد دستور داشت تا در ساخت این مسجد به عنوان زیباترین و مجلل‌‌ترین مساجد جهان از هیچ تلاشی فروگذار نکند اما این مسجد در مقابل مسجد ایاصوفیه کوچکتر است که این مساله باعث خشم سلطان شده بود.

آب انبار باسیلیکا یا آب انبار سلطنتی Basilica Cistern

Basilica Cistern
Basilica Cistern

این آب انبار در میان صدها آب انبار تاریخی شهر استانبول بزرگ‌ترین آب انبار است. آب انبار سلطنتی در ۱۵۰ متری جنوب غرب مسجد ایا صوفیه در شبه جزیره تاریخی سارایبورو (Sarayburnu) واقع شده که در قرن ششم میلادی در دوران سلطنت امپراتور بیزانس یوستانیان (Justinian) ساخته شده است. نام باسیلیکا (Basilica) یک میدان عمومی بزرگ در اولین تپه از هفت تپه باستانی و مشهور قسطنطنیه، Basilica Stoa گرفته شده است. قبل از اینکه این ساختمان به آب انبار تبدیل شود، یک کلیسای بزرگ از دوران اولیه رومی‌ها، بین قرون سوم و چهارم میلادی بود که در آتش سوزی از بین رفت و توسط یک ژنرال رومی در سال ۴۷۶ میلادی بازسازی شد.

برج گالاتا Galata Tower

Galata Tower
Galata Tower

برج گالاتا (Galata Tower) یک برج سنگی قرون وسطایی است که در منطقه گالاتا درست در بخش شمالی خلیج گلدن هورن قرار گرفته است. این برج که یکی از جاذبه های استانبول به شمار می‌آید با تاج مخروطی شکلش یکی از نشانه‌های برجسته شهر است و از بالای آن می‌توان چشم انداز پانورامای شهر استانبول و اطراف آن را مشاهده کرد. این برج نه طبقه با ۶۶٫۹۰ متر در ۶۲٫۵۹ متر در زمان پایان ساخت آن، بلندترین بنای شهر بوده است. این بنا در ۳۵ متری از سطح دریا واقع شده است. در حال حاضر در بالاترین طبقه این برج یک رستوران و یک کافه وجود دارد که به مهمانان علاوه بر غذاو نوشیدنی های لذیذ، چشم‌انداز زیبا نیز هدیه می‌دهد.

مسجد سینان پاشا Sinan Pasha Mosque

Sinan Pasha Mosque
Sinan Pasha Mosque

این مسجد یک مسجد عثمانی بوده که در بخش شلوغ و پر جمعیت شهر در منطقه بشیکتاش (Beşiktaş) واقع شده است. این مسجد توسط یک معمار مشهور و معروف دوره عثمانی به نام معمار سینان (Mimar Sinan) به دستور دریاسالار سینان پاشا ساخته شده است. لازم به ذکر است که بنای مقبره بارباروس هایرتین پاشا (Barbaros Hayrettin Pasha) درست روبروی این مسجد قرار گرفته است. گفته می‌شود که معماری مسجد سینان پاشا به قدری با اهمیت است که ساخت آن موجب تغییر در تاریخ هنر معماری این شهر شد. توصیه می‌شود در سفر به استانبول زمانی را برای دیدن این مجموعه اختصاص دهید.

کاخ دلمه ‌باغچه استانبول

کاخ دلمه ‌باغچه
کاخ دلمه ‌باغچه

مجموعه قصر دلمه باقچه در شهر استانبول قرار داشته و در آن  بخش‌های مختلفی از جمله سوئیت‌های تشریفاتی یا «Selâmlık »؛  حرمسرا، و محل اقامت ولیعهد یا «Veliaht Dairesi» قرار دارد.

این کاخ به وسیله سلطان عبدالمجید اول پادشاه عثمانی که در فاصله سال‌های ۱۸۳۹ تا ۱۸۶۱ میلادی حکومت کرد، تاسیس شد. وی در دوران حکومت خود مرکز اداری حکومت عثمانی را از کاخ توپ قاپی «Topkapı» به این محل که در حاشیه تنگه بسفر قرار دارد  منتقل کرد. واژه دلمه باغچه به معنی محلی که در آن باغچه‌های زیادی قرار دارد بوده و معماران این مجموعه عبدالمجید « Abdül Mecit » معمار سلطنتی ؛ نیکوگوس آقا « Nikoğos » و گارابد بایلان« Garabed Balyan » بودند که قصری با سبک تلفیقی عثمانی – اروپایی در این محل ساختند.

در ورودیه مجموعه قصر دلمه باغچه  دروازه‌ای بسیار با شکوه به همراه یک برج ساعت بسیار زیبا دیده می‌شود. در سفر به استانبول به خاطر داشته باشید که در مجاورت این برج یک کافه وجود دارد که مشرف به تنگه بسفر بوده و هزینه‌های آن بسیار مناسب است.

مجموعه دلمه باغچه در وسط باغی زیبا قرار داشته و به سه بخش عمده تقسیم می‌شود. به خاطر داشته باشید که ورود به این قصر به طور انفرادی ممکن نبوده و گردشگران در گروه‌های ۵۰ نفره و به همراه یک راهنما اجازه ورود به مجموعه را پیدا می‌کنند. حداکثر تعداد مجاز ورود بازدیدکننده به این قصر، ۳ هزار نفر در طول روز است که این تعداد معمولا در روزهای تعطیل و آخر هفته به حد نصاب می‌رسد.

برج لیندر استانبول

برج لیندر
برج لیندر

برج لیندر «LEANDER’S TOWER» یا قیز کولسی «Kız Kulesi» به معنی برج دختر که یکی از جاذبه های استانبول محسوب می‌شود که از روزگار امپراتوری روم مورد استفاده قرار داشته است. این برج در کنار تنگه بسفر و در ساحل آسیایی استانبول قرار دارد.

این برج از قرن پنجم میلادی به منظور کنترل کشتی‌هایی که از تنگه بسفر عبور می‌کردند و جمع آوری مالیات و عوارض عبور، مورد استفاده قرار داشته و بعدها در زمان امپراتوری عثمانی از آن به عنوان فانوس دریایی استفاده شد. داستان‌های عاشقانه متعددی درباره این برج گفته می‌شود که بر پایه یکی از آن ها حوانی به نام لیندر عاشق دختری زیبا از کاهنان معبد آفرودیت شده و هر روز در آرزوی دیدن معشوق مسیر کانال را شنا می‌کرده و دخترک نیز برای راهنمایی او آتشی بر فراز برج روشن می‌کرده و سرانجام شبی بر اثر طوفان وی قادر به روشن کردن آتش نشده و لیندر در دریا غرق شده و در پی آن دخترک نیز خود را می‌کشد.

اگر از طرفداران مجموعه فیلم‌های جیمزباند هستید نیز توصیه می‌شود در سفر به استنانبول حتما به این محل مراجعه کرده و لوکیشن فیلم «The World Is Not Enough» محصول سال ۱۹۹۹ را تماشا کنید. از سوی دیگر در بازی کامپیوتری مشهور «Assasin’s Creed: Revelations»‌نیز بخش‌هایی از سناریوی بازی در این محل روی می‌دهد. در این منطقه رستوران و کافه‌ای زیبا با چشم‌اندازی رو به دریا وجود دارد که می‌توانید ساعاتی چند در آن توقف کنید.

حمام های استانبول

از جاذبه های استانبول حمام های این شهر است. شهر استانبول از تعدادی حمام تاریخی برخوردار است که در سفر به آن می‌توان آنها را از نزدیک بازدید کرد. افرادی که به بناهای تاریخی علاقمند هستند باید بدانند که حمام‌های این شهر یک بخش اصلی و مهم از مناطق دیدنی استانبول را تشکیل می‌دهند. می‌توان گفت در هر محله از این شهر یک حمام تاریخی وجود دارد که برخی از آنها هنوز کار می‌کنند و افرادی نیز خدمات ماساژ ارائه می‌دهند. اگر فردی علاقه‌مند استفاده از این حمام‌ها است باید به یاد داشته باشد که حمام تمیز را برای تجربه خود انتخاب کند. در منطقه سلطان احمد تعداد زیادی حمام وجو دارد که گردشگران بسیاری آن را تجربه می‌کنند. برای نمونه بایوک حمام (Buyuk Hamam) یک جلسه کامل به اضافه ماساژ ۳۵ لیره ترکیه می‌شود کخ برای گردشگران ۶۰ یورو هزینه دارد. حمام دیگر این شهر عزیزیه حمام (Aziziye Hamam) که در بخش آسیایی شهر استانبول قرار دارد که یک حمام کاملا سنتی، تمیز و ارزان است.

خرید آنلاین بلیط هواپیما به استانبول
خرید آنلاین بلیط قطار
خرید آنلاین بلیط اتوبوس به استانبول
رزرو آنلاین هتل در استانبول