تصاویر جالب ترین معابد جهان را ببینید

گردش در پرستشگاه ها

0
216
معبد انگکور وات از معابد شرق آسیا

بیش از یک چهارم مردم جهان با آئین‌های شرق آسیا از قبیل هندوییسم، بودیسم، تائوییسم، سیک و غیره روزگار می‌گذرانند. برخی از هیجان انگیز‌ترین معابد دنیا متعلق به این ادیان است. این معابد هر کدام به دلیلی چون غیر قابل دسترس بودن، زیبایی، قدمت و جلال و جبروت مورد توجه‌اند. در مطلب زیر به ده تا از جالب توجه‌ترین معابد شرقی نگاهی انداخته‌ایم.

جالب ترین معابد جهان

معبد لانه ببر

جالب ترین معابد جهاناین معبد که در بوتان قرار دارد از مقدس‌ترین مکان‌های بودایی‌ها است که بر طبق افسانه‌ای یکی از «گورو‌های بودای» که به بودای دوم معروف است از فراز صخره ببر به آرامش رسیده است هم‌اکنون این معبد محل خلوت و تمرکز راهبان است.

معبد پارامبانان

معبد پارامبانانمعبد هندویی و در مرکز جاوای اندونزی است. معبد در ۸۵۰ ساخته شده و ۸ زیارتگاه اصلی و ۲۵۰ زیارتگاه کوچک‌تر تشکیل شده است. تقریبا تمام دیوارهای معبد با حجاری داستان ویشنو ماجراهای هانومان پادشاه میمون و حماسه رامایانا و دیگر افسانه‌ها پوشانده شده است.

معبد چوین این

معبد چوین ایندر کیوتو ژاپن واقع است معبدی مربوط به آیین ذن و مربوط به قرن ۱۷‌ام میلادی است.

معبد وات رانگ خن

معبد وات رانگ خناین معبد که در تایلند قرار دارد یکی از معابد متفاوت بوداییان است که به رنگ سفید عاجی ساخته شده و هنوز در حال تکمیل است این معبد بسیار زیبا و چشم‌نواز است.

معبد بهشت

معبد بهشتمعبد بهشت معبد تائویی در پکن پایتخت چین است. این معبد در قرن ۱۴ توسط امپراتور Yongle از سلسله می‌نگ (که همچنین شهر ممنوعه را ساخت) به عنوان معبد شخصی خود ساخته است. معماری این معبد خیلی جالب است: در حالی که درسطح زمین معبد نشان دهنده مربع هستند اما همه چیز در معبد که نشان دهنده آسمان، مدور است.

معبد شیواداگن پاگودا

معبد شیواداگن پاگوداکسی تاریخ دقیق ساخت این معبد زیبای طلایی در برمه را نمی‌داند گرچه می‌گویند ۲۵۰۰ سال قدمت دارد اما متخصصان حدس می‌زنند مربوط به قرن هفتم میلادی باشد در ساخت مناره آن از طلای خالص و یاقوت استفاده شده است.

معبد بوروبودار

معبد بوروبوداردر قرن نوزدهم اشغالگران هلندی در اندونزی سازه باستانی عظیمی یافتند که در اعماق جنگل‌های جاوه قرار داشت این معبد از بزرگ‌ترین معابد دنیاست و حدود ۲۷۰۰ پانل نقش برجسته و ۵۰۴ مجسمه بودا دارد.

معبد ویشنو سریرانگام

معبد ویشنو سریرانگامیکی از بزرگ‌ترین معابد هندو است که در هند قرار دارد و متعلق به ویشنو یکی از سه خدای هندوست.
مجتمع معبد عظیم است و شامل منطقه بیش از ۱۵۰ هکتار با هفت دیوار متحدالمرکز با حدود ۵٫ ۲ مایل (۴ کیلومتر) مسافت است. این معبد از لحاظ تعداد مجسمه‌های کوچک روی طبقات هرمی بسیار چشم‌نواز است.

دربار صاحب یا معبد طلایی

دربار صاحب یا معبد طلاییزیارتگاه اصلی پیروان آئین سیک است؛ این پرستشگاه در شهر امریتسار در ایالت پنجاب هند واقع شده ‌است. این پرستشگاه را چهارمین پیشوای مذهبی سیک‌ها، گورو رام داس بنیان نهاد.

دربار صاحب در بین سیک‌های سرتاسر جهان، مکانی زیارتی محسوب می‌شود و این معبد برای سیک‌ها مکانی مقدس به شمار می‌رود، زیرا گورو جاودانه این آئین، کتاب گورو گرانت صاحب در آن نگهداری می‌شود؛ این کتاب، کتاب مقدس آئین سیک و یازدهمین گورو به شمار می‌رود. نوشته‌ها و سروده‌های گورو ارجن در آدی گرانت نیز در این معبد قرار دارد. بیش از ششصد کاهن در این معبد به کار مشغولند.

معبد انگکور وات

معبد انگکور وات از معابد شرق آسیاانگکور وات نام مجموعه‌ای از معابد است که در اوایل سده دوازدهم برای شاه سوریاوارمان دوم در انگکور در کامبوج ساخته شد تا پرستشگاه حکومتی و پایتخت او قرار گیرد.

این معبد که در ابتدا معبدی هندو بود و به ویشنو، خدای هندیان تقدیم شده بود پس از ورود آیین بودا به معبدی بودایی بدل شد. انگکور وات که تا به‌امروز به‌خوبی حفظ شده است هنوز هم تنها پرستشگاهی است که از زمان ساختش تا کنون به عنوان یک مرکز مذهبی استفاده می‌شود.

این معبد بزرگ‌ترین بنای مذهبی در جهان است و معماری اصیل خمری را می‌توان در آن مشاهده نمود. انگکور وات که اصلی‌ترین جاذبه گردشگری کامبوج است، نشان ملی آن کشور نیز به‌شمار می‌آید و طرح آن بر روی پرچم کامبوج نیز نقش بسته است.

خرید آنلاین بلیط هواپیما
خرید آنلاین بلیط قطار
خرید آنلاین بلیط اتوبوس
رزرو آنلاین هتل