در قلب تجاری پایتخت‌مان، جایی که تنها چندگام با بازار بزرگ فاصله دارد، مجموعه‌ای بی‌نظیر از تمدن، تاریخ و فرهنگ ایرانی قرار دارد. مجموعه کاخ موزه گلستان یادگاری از ارگ تاریخی تهران است. نخستین گام‌ها برای احداث ارگ تاریخی تهران به دوران صفویه و شاه طهماسب اول باز می‌گردد.

مجموعه کاخ موزه گلستان

مجموعه کاخ موزه گلستان در دوره زندیه بازسازی و در زمان روی کار آمدن صفویه، به محل سکونت سلاطین قاجار، محل پذیرایی از میهمانان خارجی و مناسبات اداری اختصاص داده شد. هر کدام از بناهای موجود در این مجموعه متعلق به یک دوره تاریخی است.

مجموعه کاخ موزه گلستان همانند دیگر بناهای زمان خویش، دارای اندورنی و بیرونی بوده است. محدوده بیرونی این مجموعه همان چیزی است که اکنون به یادگار مانده و علاقه‌مندان می‌توانند از آن بناها دیدن کنند. اندرونی شامل عمارت اقامت همسران شاه و خوابگاه شاهی بود که در میانه باغی بزرگ به نام باغ گلستان قرار داشت.

در زمان پهلوی، ساختمان اندرونی تخریب و به جای آن ساختمان وزارت امور اقتصادی و دارایی برپا شد. ایوان تخت مرمر، خلوت کریم‌خانی، نگارخانه، حوض‌خانه، تالار برلیان، تالار سلام، تالار عاج، تالار ظروف، موزه مخصوص، شمس العماره، عکس‌خانه، عمارت بادگیر، چادرخانه، تالار الماس و کاخ ابیض از بناهای مهم و زیبای موجود در مجموعه کاخ موزه گلستان هستند. محوطه این مجموعه فضای سبز زیبایی دارد که با درختان و گل‌های رنگارنگی که حوض‌ها و استخرهای پرآب در میان‌شان قرار گرفته زینت داده شده است.

کاخ موزه گلستان کجاست؟

مجموعه کاخ- موزه گلستان در جنوب میدان امام خمینی(ره) یا میدان توپخانه سابق قرار دارد. بهترین مسیر دسترسی به این مجموعه استفاده از خطوط مترو است. برای رفتن به کاخ گلستان باید خط یک متروی شهری تهران (مسیر قرمز) را سوار و در ایستگاه ۱۵ خرداد از قطار پیاده شوید. پس از خروج از ایستگاه و رسیدن به خیابان ۱۵ خرداد، در حدود ۱۰۰ متر در جهت سردر بازار بزرگ پیش روید. پس از ساختمان وزارت دارایی و امور اقتصادی، در سمت چپ، تابلوی خیابانی به نام « داور» را خواهید دید. مجموعه کاخ- موزه گلستان در این خیابان قرار دارد.

۸۳۳۱۱۳۳۳۵ شماره تماس و ۳۳۱۱۱۸۱۱ دورنگار کاخ گلستان است.
www.golestanpalace.ir نیز آدرس اینترنتی این مجموعه است.

تکیه بر تخت بزرگان

ایوان تخت مرمر که ایوان دارالعماره و دیوان‌خانه نیز از دیگر نام‌هایش است، مجموعه بی‌نظیری از ترکیب هنرهای اصیلی مانند معماری، نقاشی، سنگ‌تراشی، گچ‌بری، آیینه و خاتم‌کاری،مشبک‌سازی و منبت‌کاری است. کاربری تخت مرمر مربوط به زمانی بود که شاه، عموم مردم را به حضور می‌پذیرفت. در جشن‌ها، میهمانی‌ها و اعیاد، این تخت محل جلوس پادشاه و شادباش دادن او به عموم مردم بوده است.

تخت مرمر به شکل سکوی بلند دیواره‌داری است که روی دوش ۳ دیو، ۶ فرشته و ۱۱ ستون مارپیچی قرار گرفته و در میانه ایوان جای دارد. ایوان تخت مرمر مربوط به سال ۱۱۷۳ هجری شمسی و از بناهای دوره آغامحمدخان قاجار است و گفته می‌شود تاج‌گذاری او نیز در همین محل انجام شده.

در سال ۱۲۲۱ هجری شمسی فتحعلی شاه به حجاران و سنگ‌تراشان بنام دستور داد تا در این ایوان، تختی از مرمر یزد بسازند تا همیشه وسط ایوان قرار بگیرد. میرزا بابای شیرازی تخت را طراحی و استاد محمد ابراهیم اصفهانی سرپرست حجاران برای ساخت این تخت بوده است. رضا خان پهلوی در سال ۱۳۰۴ آخرین فردی است که روی این تخت تاج‌گذاری کرد.

یک گوشه دنج برای قلیان کشیدن

خلوت کریم‌خانی یا جلوخان یکی دیگر از قسمت‌های کاخ‌موزه گلستان است که در گوشه شمال غربی محوطه قرار دارد. علت نام‌گذاری خلوت کریم‌خانی به این نام این است که این بخش از محوطه کاخ- موزه روزگاری قسمتی از اندرونی منزل شخصی کریم خان بوده است. این بنا، یک ایوان سرپوشیده، ستون‌دار و سه دهنه است که سنگ قبر ناصرالدین شاه پس از نقل و انتقال‌های فراوان سرانجام در وسط آن قرار گرفته است. معروف است که ناصرالدین شاه این قسمت از کاخ را بسیار دوست داشت، زمان فراغت در آن خلوت می‌کرد و قلیان می‌کشید.

جایی پر از رنگ و طرح

پس از آن‌که ناصرالدین شاه از سفر فرنگ برگشت، دستور داد تا موزه‌ای برای نمایش دادن اشیای قیمتی دربار ترتیب داده شود. زیرا از دیدن اشیای موزه‌ای در فرنگ بسیار به وجد آمده بود و اینچنین شد که نگارخانه شکل گرفت. گرچه بیشتر اشیایی که ناصرالدین شاه در نگارخانه گرد آورد اکنون در همه موزه‌های تهران پراکنده شده، اما همچنان بسیاری از نقاشی‌های دروه قاجاری در این مجموعه نگهداری می‌شوند. در این مجموعه می‌توان سیر تحول هنر نقاشی در ایران را دید و آثاری ازمیرزا بابا، مهرعلی افشار، علی اکبرخان مزین الدوله، ابولحسن خان ثانی، ملک الشعرا، کمال الملک، مهری و موسی ممیز را مشاهده کرد.

هنرمندان اروپایی در حوضخانه ایرانی

حوضخانه طبقه همکف تالار عاج است. در گذشته آب قنات شاهی به درون حوضی در وسط این عمارت می‌ریخت و هوایی خنک را فراهم می آورد. از این رو به این عمارت اتاق تابستانی هم می‌گفتند. به دلیل رطوبت زیاد و احتمال تخریب بنا، امروزه در این حوض آبی وجود ندارد. حوضخانه هم اکنون در خدمت هنر هنرمندان اروپایی درآمده و نقاشی‌هایی از سیمون ون گلدبر و آیوازوفسکی را به نمایش گذاشته است. این عمارت از بناهای دوره ناصری است.

یک اتاق پر زرق و برق

تالار برلیان را می‌توان زیباترین، مجلل‌ترین و باشکوه‌ترین قسمت مجموعه کاخ موزه گلستان دانست. این اتاق زیبا و با شکوه در زمان پهلوی مکان برگزاری جلسات اداری و سیاسی با دولت‌های خارجی و مراسم تشریفات بوده است. آینه‌کاری‌های چشم‌نواز از بارزترین شاخصه‌های این تالار است. توجه داشته باشید؛ پیش از بازدید از این تالار باید گان بپوشید.

تخت طاووس قلابی

تالار سلام با هدف تبدیل شدن به موزه، پس از بازگشت مظفرالدین شاه از فرنگ ساخته شد. در زمان پهلوی به محلی برای انجام تشریفات رسمی تغییر کاربری داد و هم‌اکنون به کاربری اصلی خود بازگشته است. در این تالار چند تابلوی نفیس از کمال الملک وجود دارد. اما مشهورترین شی موجود در تالار سلام یک نمونه بدلی از تخت طاووس است. نمونه اصلی این تخت در موزه جواهرات ملی قرار دارد.

تالاری از عاج فیل

تالار عاج از بناهای دوره ناصری است. در دوره ناصرالدین شاه هدایای دولت‌های خارجی به شاهان ایران را در این تالار نگهداری می‌کردند و در زمان پهلوی برای برپایی میهمانی‌های رسمی و پذیرایی میهمانان خارجی کاربری داشت. در این تالار دو عدد عاج فیل نفیس وجود دارد.

یک گنجه بزرگ برای نگهداری کاسه و بشقاب‌ها

تالار ظروف از جمله مکان‌های تازه گشوده شده در مجموعه کاخ موزه گلستان است که در نوروز امسال گشایش یافت. در این تالار مجموعه بی‌نظیر و زیبایی از ظروف چینی اهدایی به پادشاهان ایرانی وجود دارد. از زیباترین آن‌ها می‌توان به سرویس چینی با نقش جنگ‌های ناپلئون بناپارت، سرویس اهدایی نیکلای اول، سرویس جواهر نشان اهدایی ملکه ویکتوریا و سرویس اهدایی الکساندر سوم که از سنگ مالاشیت ساخته شده است اشاره کرد. همچنین سرویس چینی اهدایی ویلهلم به ولیعهد ایران نیز از جالب‌ترین ظروف موجود در این تالار به‌شمار می‌روند.

یک موزه اختصاصی

موزه مخصوص، زیر زمین بخشی از نخستین موزه ایران است که با دستان توانای محمد ابراهیم خان معمار باشی ساخته شد. در دوره قاجار این تالار، انباری برای نگهداری ظروف نقره و چینی اهدایی به شاهان ایران بود. امروزه در این موزه اشیایی مانند زره شاه اسماعیل صفوی، تیر و کمان نادرشاه افشار، بازوبند و مهر فتحعلی شاه قاجار، تاج آغامحمد خان و دسته مهرهای پادشاهان قاجاری، گوی غلتان ساخته شده از عاج، تخم شتر مرغ و اشیای دیگر قرار گرفته است.

چادرخانه

پادشاهان قاجار که ماهیتی چادرنشین و عشیره‌ای داشتند، به زندگی در چادر و خارج از شهر علاقه زیادی نشان می‌دادند و زمان زیادی از سال را همراه با خدمه در طبیعت‌های بیرون از شهر به سر برده و به شکار و تفریح می‌گذراندند. از این رو به مکانی برای نگهداری چادرهای سلطنتی نیاز داشتند. امروزه، پس از مرمت‌های فراوان این اتاق به مکانی برای برگزاری جلسات و نمایشگاه‌ها تبدیل شده است.

تالاری به زیبایی الماس

تالار الماس در قسمت جنوبی مجموعه کاخ موزه گلستان قرار دارد. این تالار در زمان فتحعلی شاه قاجار ساخته شد و هم اکنون آثار هنری دوران این پادشاه در تالار الماس نگهداری می‌شوند. این تالار به دلیل آینه‌کاری‌های زیبا و خوش‌تراشی که مانند الماس چشم‌نواز و زیبا هستند به این نام شهرت یافت.

کاخی برای هدیه‌ عثمانی‌ ها

شاه سلطان عبدالحمید یکی از پادشاهان دولت عثمانی و هم دوره با ناصرالدین شاه قاجار بود. این پادشاه به رسم دوستی برای شاه ایران مقداری اثاثیه و هدایای ارزشمند و گران‌بها فرستاد. اما از آن جایی که همه تالارهای مجموعه کاخ گلستان مملو از اثاثیه و تابلوهای گوناگون بودند و برای نگهداری این اثاثیه تازه وارد جا نداشتند، ناصرالدین شاه تصمیم گرفت در محل برج آغامحمدخانی یک کاخ جدید بسازد. این ساختمان به شیوه بناهای قرن ۱۸ اروپایی گچبری و نماسازی شد و به دلیل رنگ سفید بیرون ساختمان و مرمرهای به کار رفته در پله‌های سرسرا به نام کاخ ابیض خوانده شد. این تالار از سال ۱۳۴۷ به موزه مردم شناسی تبدیل شده است.

موزه‌ ای برای تمام فصول

مجموعه کاخ موزه گلستان از جمله مکان‌هایی است که درب آن در بیش‌تر روزهای سال به روی مردم گشوده است. تنها چند روز در سال است که نمی‌توانید از بناها و فضای کاخ گلستان بازدید کنید. روزهای تاسوعا و عاشورای حسینی، شهادت امام جعفر صادق(ع)، شهادت امام علی(ع)، شهادت پیامبر اسلام(ص) و رحلت امام خمینی(ره) روزهای تعطیلی این مجموعه است.

ساعت کاری مجموعه کاخ موزه گلستان متناسب به اینکه بخواهید از کدام بخش آن دیدن کنید، تفاوت دارد. موزه‌ها، نمایشگاه‌ها و محوطه مجموعه از قسمت‌هایی هستند که می‌تواند مورد بازدید عموم قرار بگیرد. موزه‌ها زودتر از دیگر بخش‌ها بسته می‌شوند. بازدید از محوطه مجموعه نیز تا ساعات پایانی روز امکان‌پذیر است. ساعات بازدید از مجموعه کاخ موزه گلستان در ۶ ماهه اول سال از ساعت ۹ لغایت ۱۸و در ۶ ماهه دوم سال از ساعت ۹ لغایت ۱۷ میباشد.

خورشید عمارت‌ ها

شمس‌العماره یا عمارت خورشید بلندترین ساختمان تهران در زمان ناصرالدین شاه بود. شمس العماره به تقلید از ساختمان‌های بلند اروپایی با ترکیبی از معماری غربی- شرقی ساخته شد تا شاه بتواند از فراز آن پایتخت را تماشا کرده و لذت ببرد. این ساختمان دو برج هم‌شکل دارد. معیرالممالک ساختمان را طراحی و استاد علی محمد کاشی معمار آن بوده است. به دلیل بازسازی، مرمت و ایجاد پروژه‌های مقاوم‌سازی بنا، هم‌اکنون ورود به شمس العماره برای عموم مردم آزاد نیست. گفته می‌شود قرار است به زودی ساعت برج شمس‌العماره راه‌اندازی شود.

یک جای خنک برای تاجگذاری

عمارت بادگیر در زمان فتحلی‌شاه ساخته شد. این عمارت دو گوشواره دارد و بادگیری که بر فراز آن قرار گرفته، با چرخش هوا و عبور آن از میان تشت‌های آب، هوایی خنک و مطبوع را در روزهای گرم تابستانی به کاخ نشینان هدیه می‌داد. پنجمین پادشاه قاجار، مظفرالدین شاه که در اوج تابستان بر تخت شاهی تکیه زد، برای گریز از گرما دستور داد تا در تالار این عمارت مراسم تاج‌گذاری را برپا کنند. ارسی‌ها، ستون‌ها، دیوارها و سقف عمارت بادگیر از نقاشی، گچبری، زرنگاری و منبت‌کاری‌های زیبا پوشیده شده است و از این نظر یکی از زیباترین تالارهای مجموعه کاخ- موزه گلستان به‌شمار می‌رود.

پادشاه عکاس

ناصرالدین شاه را می‌توان نخستین عکاس ایران نامید. این شاه قاجاری به عکاسی علاقه زیادی داشت. ساختمان عکاسخانه مجموعه کاخ موزه گلستان که طبقه زیرین عمارت بادگیر است، اکنون به مکانی برای نمایش عکس‌هایی که مظفرالدین شاه آن‌ها را برداشته و دست‌خط او در زیر آن خودنمایی می‌کند اختصاص یافته است. تماشای عکس‌هایی با تصویر تهران قدیم و آدم‌هایی که متعلق به گذشته‌ هستند، تجربه‌ای لذت بخش است.
مجموعه عکس‌های تاریخی کاخ گلستان پس از مجموعه سلطنتی انگلستان در مقام دوم جهانی قرار دارد.

امکانات جانبی مجموعه کاخ موزه گلستان

اگر می‌خواهید از رفتن به کاخ موزه گلستان لذت ببرید، همه قسمت‌های آن را دیده و از توضیحات راهنماها استفاده کنید، باید زمانی در حدود یک نیم‌روز را به این کار اختصاص دهید. وسعت این مجموعه و تنوع بناها و آثار موجود در آن به اندازه‌ای است که با یکی دو ساعت زمان نمی‌شود بازدید کامل و مفیدی از آن به عمل آورد.

این مجموعه یک قهوه‌خانه سنتی دارد که می‌توانید برای رفع خستگی به آن سر زده، و میان وعده و غذاهای اصیل ایرانی سفارش دهید. غرفه‌های فروش صنایع دستی نیز در این مجموعه مستقر شده‌اند تا بتوانید به آسانی از آن‌ها محصولات ایرانی و هنری بخرید. همچنین می‌توانید به عکاسان مجموعه مراجعه کنید؛ در حالی که یک لباس سنتی قاجاری بر تن کرده‌اید به «اتول» تکیه زده و عکس یادگاری بگیرید. عکس‌برداری از مجموعه کاخ موزه گلستان ممنوع است و برای عکاسی از درون تالارها و اشیای موزه‌ای نیاز به مجوز رسمی دارید.

داستان فالگیر

در نگارخانه کاخ موزه گلستان یک اثر معروف رنگ روغن از استاد کمال الملک وجود دارد. این تابلو یک پیرمرد فالگیر و دو زن چادری که پوشیه زده و از پیرمرد رو گرفته‌اند را نشان می‌دهد. اما در واقع یکی از آن دو نفر مردی در لباس زنانه است. گفته می‌شود مردی در حالی که پوشیه زده و خود را به شمایل زنانه در آورده بود، به همراه همسر خود به رمال پیر مراجعه می‌کند تا سر در بیاورد او به همسرش چه خواهد گفت.

تاریخ و هنر بر روی کارت‌ پستال

در فاصله زمانی سال‌های ۱۳۴۸ تا ۱۳۵۷ هجری خورشیدی، روی اسکناس‌های پنج ریالی منظره ای از کاخ گلستان وجود داشت. امروزه کارت پستال‌هایی با نمای بناهای کاخ موزه گلستان طراحی و توزیع می‌شوند که می‌تواند یک هدیه زیبا و فرهنگی برای مناسبت‌های گوناگون به ‌شمار آید.

حدس از روی نقاشی‌ ها

در مجموعه‌های سلطنتی همواره هنرمندانی در رفت‌وآمد بودند؛ نقاش‌ها یکی از محبوب‌ترین افراد موردعلاقه همه پادشاهان تاریخ بوده‌اند و تصاویری از خاندان سلطنتی، بناها و کاخ‌ها از خود به یادگار گذاشته‌اند. بررسی دقیق نقاشی‌های این هنرمندان و مقایسه آن با وضع موجود، یکی از راه‌هایی است که به پژوهشگران اطلاعاتی درباره سابقه تاریخی یک بنا و چیدمان داخلی کاخ‌ها می‌دهد.

جنگ و موزه

نگهداری از آثار و ابنیه تاریخی و عتیقه‌ها در زمان وقوع بلایای طبیعی، حوادث غیرمترقبه و جنگ‌ها یکی از موضوعات مهم در موزه‌داری است. در دوران جنگ تحمیلی ایران و عراق تمام اشیای موزه‌‌ای مجموعه گلستان به‌درستی محافظت و نگهداری شد؛ این کار یکی از پروژه‌های مهم، حساس و زمان‌بری بود که مدیریت مجموعه به‌خوبی ازعهده آن برآمد.

یک پیشنهاد

تقریبا همه شهروندان راه رسیدن به بازار بزرگ را می‌شناسند و به بهانه‌های مختلف و برای خرید کالاهای گوناگون روانه بازار می‌شوند. در این میان تنها شمار اندکی از افراد هستند که می‌دانند در همسایگی بازار تهران مجموعه تاریخی و فرهنگی کاخ- موزه گلستان قرار دارد. برای افزایش میزان بازدیدکنندگان این مجموعه باید از ابزارهای تبلیغاتی و تشویقی برای آگاهی رساندن به شهروندان استفاده کرد. تبلیغات در اتوبوس‌ها و ایستگاه‌های مترو، به‌ویژه ایستگا‌ه‌های مرکزی می‌تواند گامی بزرگ برای معرفی این مجوعه تاریخی به شهروندان باشد.

پیش‌بینی صندوق امانات برای نگهداری کالاهایی که شهروندان از بازار خریده‌اند، در زمان بازدید آن‌ها از مجموعه کاخ- موزه می‌تواند عاملی باشد تا پای شهروندانی که به مقصد بازار آمده‌اند را نیز به مجموعه گلستان باز کرد. بهتر است برای اطلاع رسانی به بازدیدکنندگان از بروشورهای کارآمدتر، با عکس‌های زیباتر و توضیحات مفیدتری استفاده شود. طراحی بلیت‌هایی با تصاویر بخش‌های مختلف کاخ- موزه و با قابلیت نگهداری به عنوان یادگاری یکی دیگر از پیشنهاداتی است که در صورت عملی شدن می‌تواند نتایج مثبتی به دنبال داشته باشد.

عینک بدبینی

می‌خواهیم عینک بدبینی را بر چشم گذاشته و با نگاهی انتقادی به مجموعه کاخ موزه گلستان بنگریم. با توجه به اینکه مجموعه کاخ موزه گلستان یکی از منحصربه‌ فردترین کاخ‌ موزه‌های ایران است و هر ساله تعداد زیادی گردشگر خارجی از این مجموعه تاریخی و هنری دیدن می‌کنند، جا دارد که راهنمایان موزه این مجموعه از میان افراد کارآزموده، باتجربه، آگاه و با روابط عمومی خوب برگزیده شوند.

نورپردازی برخی قسمت‌های موزه مانند عکس‌خانه و نگارخانه چندان چنگی به دل نمی‌زند و رعایت نکردن زاویه نور مناسب و کنترل نشدن شدت نور مورد نیاز برای هر اثر هنری و تاریخی، مخاطبان را با مشکل دید روبه‌رو کرده است. تا جایی که برای دیدن کامل یک اثر مجبور به چندبار تغییر جا و نگاه کردن از زاویه‌های مختلف می‌شوند. امید است مدیریت مجموعه هر چه زودتر تدبیری برای حل این مشکل بیندیشد.

غذاخوردن متصدیان و راهنمایان مجموعه در محل پست‌شان منظره‌ای را به ویژه برای گردشگران خارجی پدید آورده است که چندان شایسته جایگاه این مجموعه نیست. با اختصاص دادن یک تالار غذاخوری به کارمندان مجموعه این مشکل حل خواهد شد. در این مجموعه جای راهنمایان مجازی خالی است. شیوه اطلاع‌رسانی در همه بناهای کاخ موزه تنها به مدد نیروی انسانی است و از هیچ‌گونه سیستم دیجیتالی صوتی یا تصویری برای اطلاع‌رسانی استفاده نمی‌شود. همچنین این موزه برای بازدید افراد خاص مانند ناشنوایان، نابینایان و معلولین جسمی و حرکتی هیچ تدبیر ویژه‌ای نیندیشیده است.

با توجه به اینکه این مجموعه یکی از پرمخاطب‌ترین سایت‌های موزه‌ای پایتخت است، جا دارد سرویس‌های بهداشتی مناسب و متناسب با حجم بازدیدکنندگان پیش بینی شود. به‌نظر می‌رسد کمبود سرویس‌های بهداشتی یکی از بزرگترین مشکلات مجموعه است. با توجه به محدودیت ساخت‌ و ساز بناهای جدید در سایت‌های تاریخی، می‌توان با کارگذاشتن کانکس‌های آماده در مکان‌هایی که زیبایی بصری مجموعه را خدشه‌دار نمی‌کند به این مشکل پایان داد.

کاخ گلستان 18
صندلی آغشته به خون ناصرالدین شاه قاجار
ناصرالدین شاه هنگام ترور روی این صندلی نشسته بود.

شهاب‌ سنگ ناصری

این قطعه سنگ در سال ۱۲۹۸هجری قمری در زمان سلطنت ناصرالدین شاه قاجار در ناحیه ورامین سقوط و حفره‌ای به عمق تقریبی ۵/۲ متر در زمین ایجاد کرد. گویا در زمان افتادن این شهاب، نور و دودی از آن دیده شد که کاتب دربار، شرح واقعه را به‌رشته تحریر درآورد؛ این سنگ در ابتدا ۵۴کیلوگرم وزن داشته است.

قیمت بلیت مجموعه کاخ موزه گلستان

هر کدام از موزه‌های موجود در کاخ موزه گلستان بلیت جداگانه دارند. شما می‌توانید برای بازدید از مجموعه به تعداد موزه‌هایی که دوست دارید از آن‌ها بازدید کنید بلیت بخرید. بلیت ورودی به مجموعه ۲۵۰۰ تومان و بهای هر موزه ۲۰۰۰ الی ۲۵۰۰ تومان می‌باشد. البته برای گردشگران خارجی این مبلغ ۴ برابر گران‌‌تر است.

خرید آنلاین بلیط هواپیما
خرید آنلاین بلیط قطار
خرید آنلاین بلیط اتوبوس
رزرو آنلاین هتل