کوچه برلن تهران همه‌اش مغازه است، هیچ خانه‌ای را نمی بینید که درش به این کوچه باز شود. مردم با عجله می‌آیند و می‌روند و سرگرم خرید کردن هستند؛ به‌ندرت کسی سرش را بالا می‌گیرد و به ساختمان‌های کهنه و رنگ‌ورو رفته‌ای نگاه می‌کند که هنوز به واسطه مغازه‌ای که در طبقه پایینشان هست، سرپا هستند.

کوچه برلن تهران زمانی شیک‌ترین کوچه تهران بود؛ آنجا کوچه‌ باریک و نه‌چندان‌بلندی است که در مرکز شهر تهران در جنوب خیابان جمهوری اسلامی در میان خیابان‌های لاله‌زار جنوبی و فردوسی واقع شده و دارای مغازه‌های مختلف برای پارچه و پوشاک، به‌ویژه لباس زیر و اجناس دیگر است. به دلیل مجاورت با سفارت آلمان این نام برایش انتخاب شده. از سال‌های دور نام کوچه برلن را بارها و بارها از زبان اقوام و آشنایان شنیده‌ایم.

عده‌ای برای بها دادن به خرید مخصوصا خرید عروسی، رنج سفر از شهرهای دور تا تهران را به جان می خریدند تا به فامیل بگویند خرید خود را از کوچه برلن انجام داده‌اند؛ البته ارزانی و زیاد بودن مغازه‌ها عواملی بود که آدم‌ها را از هر نقطه به این کوچه می‌کشاند. دست‌فروش‌های زیادی در این کوچه هر روز بساط می‌کنند و جمعه‌بازار تهران در پارکینگ طبقاتی پروانه، مجاور این کوچه است و دروازه جنوبی سفارت آلمان به این کوچه باز می‌شود.

کوچه برلن تهران و کوچه مهران معروف‌ترین کوچه‌های تهران هستند. چند کوچه دیگر در تهران می‌شناسید که این قدر معروف باشند؟ فقط کوچه مروی یادتان آمد؟‌ این دو کوچه مثل دو بچه‌ی دوقلوی همسان هستند؛ اگر خوب آنها را نشناسی این قدر شبیه‌اند که یکی را نمی‌توانی از دیگری تشخیص دهی. آنها علاوه بر اینکه معروف هستند، از معدود کوچه‌هایی هستند که نام آنها در طول چند دهه تغییر نکرده است؛ این اسم‌ها برای آدم‌های زیادی یادآور خاطرات تلخ و شیرین بسیاری است؛ مخصوصا برای تهرانی‌ها. خیابان لاله‌زار (شانزه‌لیزه سابق) یکی از قدیمی‌ترین خیابان‌های تهران است که به سبک معماری غربی سال‌های دور ساخته شده بود.

گالری تصاویر کوچه برلن تهران

خرید آنلاین بلیط هواپیما
خرید آنلاین بلیط قطار
خرید آنلاین بلیط اتوبوس
رزرو آنلاین هتل